more_horiz
Wiadomości

Uwaga kierowcy: zbliża się załamanie pogody. IMGW zapowiada nadejście prawdziwej zimy i atak śnieżyc

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 07:05
- Przed nami bardzo niebezpieczne pogodowo dni - zapowiada w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wydał ostrzeżenia przed możliwymi oblodzeniami i gęstą mgłą dla części kraju. W kolejnych dniach ostrzeżenia obejmą całą Polskę.
IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu.
IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu.Foto: Shutterstock/DimaBerlin

Kierowcy powinni szczególnie uważać na intensywne opady śniegu, marznące opady i zamiecie śnieżne. Już od czwartku z alertem pogodowym dla Pomorza prognozowane było załamanie pogody, "zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie". 

Kolejne ostrzeżenia dotyczą także intensywnych opadów śniegu, opadów marznących, mgieł i oblodzeń na Pomorzu oraz południu Polski. "Prognozowane opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, punktowo około 20 cm" - przekazał IMGW.

- Przed nami bardzo niebezpieczne pogodowo dni. Nadchodzi niż, który sprowadzi opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu, dodatkowo silny i porywisty wiatr, który będzie utrudniał kierowcom widzialność w trakcie opadów śniegu - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Posłuchaj
02:25 Emilia Szewczak IMGW.MP3 - Nadchodzi niż, który sprowadzi opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu, dodatkowo silny i porywisty wiatr - mówi Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego

Nadchodzą śnieżyce

Nad Europą dominuje rozległy układ niżowy z ośrodkami nad Skandynawią, Zatoką Fińską oraz u zachodnich wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, jedynie północno-zachodnie i wschodnie krańce kontynentu pozostają w zasięgu wyżów. Polska znajduje się w zasięgu niżu z ośrodkiem nad Zatoką Fińską. Z południowego zachodu napływa chłodne powietrze polarne morskie. Właśnie ono będzie kształtowało pogodę w kraju przez najbliższe dni.

Ze swoimi frontami atmosferycznymi dociera do Polski niż Brygida i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku na sobotę. W sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce. W niedzielę śniegu jeszcze przybędzie.

Gołoledź na Pomorzu

Emilia Szewczak zaznacza, że pierwsze ostrzeżenia dotyczyły północy Polski. Przy spadającej temperaturze i wzroście opadów, będą one zamarzać, stwarzając dodatkowe zagrożenie. - Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko, będziemy mieli do czynienia z gołoledzią – alarmuje.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północnym wschodzie rozpogodzenia. Miejscami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na południowym wschodzie deszczu. Na południowym wschodzie miejscami możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. W Karpatach opady śniegu mogą mieć natężenie umiarkowane, miejscami prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Temperatura maksymalna od -1 st. C na północy do 4 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, tylko na południu umiarkowany, z kierunków południowych i wschodnich. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Nadchodzi "prawdziwa zima"

Z kolejnymi dniami załamanie pogody i związanie z nimi ostrzeżenia obejmą kolejne województwa. W niedzielę intensywne opady śniegu prognozowane są już w całej Polsce. - Już jutro będziemy mieli do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Spodziewamy się ich przede wszystkim na południowym wschodzie w województwie podkarpackim i lubelskim. W kolejnych godzinach będą przechodziły w opady deszczu ze śniegiem i śniegu – ostrzega Szewczak.

Dodaje, że w sobotę i w niedzielę będziemy mieli do czynienia z prawdziwą zimą. - W niedzielę intensywne opady śniegu na przeważającym obszarze kraju. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 20 cm. Dodatkowo zagrożeniem na drogach będą opady marznące – mówi.

W przyszłym tygodniu IMGW zapowiada więcej rozpogodzeń, pojawi się jednak również gwałtowne ochłodzenie. Słupek rtęci pokaże miejscami -10 st. C już w poniedziałek. Na południu Polski temperatura ma spaść do -15 i -16 st. C. Najniższa temperatura może być zanotowana na Podhalu w nocy z wtorku na środę i może wynieść nawet -18 st. C.

pg,IMGW,pap

Zobacz także

Zobacz także