Prof. Andrzej Gil oskarża KE: chce zniszczyć i upokorzyć polski rząd
- Umów i realizacji warunków stawianych przez Komisję Europejską choćby przez kamienie milowe, było już wiele, z nich ciągle nie było rezultatu, który byłby racjonalny i zgodny do przyjęcia - powiedział w Polskim Radiu politolog prof. Andrzej Gil. - Rząd idzie na rozmowy z kimś, o kim wiadomo, że ma znaczone karty, a jego celem jest zniszczenie i upokorzenie przeciwnika - dodał.
2022-12-20, 10:00
Posłuchaj
- Brniemy w szczegóły związane z dokumentem, który jest świadectwem tego, że rząd polski stara się wejśc w dialog z instytucją, której jedynym celem jest zniszczenie tego rządu i zamienienie go innym, na wzór sytuacji z Grecji, czy z Włoch swego czasu - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Andrzej Gil komentując prace nad reformą sądownictwa, której celem ma być odblokowanie polskiego KPO.
"Celem jest zniszczenie przeciwnika"
- Komisja Europejska od samego początku ma jasny cel: rząd PiS był, jest i będzie dla niej niewygodny i trzeba zrobić wszystko, żeby ten rząd usunąć i dać jakiś inny, najlepiej zupełnie sobie posłuszny, z czym nie będzie, jak doskonale wiemy, żadnego problemu - ocenił.
Jak mówił, w sprawa KPO "to nie jest kwestia dokumentu i jego zawartości, tylko pewnej filozofii, którą rząd przyjął, i idzie na rozmowy z kimś, o kim wiadomo, że ma znaczone karty, a jego celem jest zniszczenie i upokorzenie przeciwnika".
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że "umów i realizacji warunków stawianych przez Komisję Europejską, choćby jako kamienie milowe, było już wiele". - Z nich ciągle nie było rezultatu, który byłby racjonalny i zgodny do przyjęcia. - stwierdził prof. Andzej Gil.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Nowelizacja ustawy o SN. Pamuła (PiS): jest zgoda na to, by kamienie milowe rzucone nam pod nogi przez KE przyjąć
- "Opozycja wspiera Niemcy w ataku na Polskę". Antoni Macierewicz o sprawie pieniędzy z UE
- "Kompromis musi szanować konstytucję". Prezydencki minister o zmianach w Sądzie Najwyższym
Projekt zmian w sądach złożony w Sejmie
W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS, który jest kompromisem z Komisją Europejską i ma odblokować wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Początkowo zapowiadano, że trafi pod obrady Sejmu w najbliższy wtorek, ostatecznie ma to nastąpić na posiedzeniu zaplanowanym na styczeń.
Projekt przewiduje między innymi że w sprawach dyscyplinarnych i immunitetowych dotyczących sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Sąd Najwyższy, co przewidują obecne przepisy. Zakłada, że do NSA trafią także tak zwane testy niezawisłości sędziów.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w czwartek, że będzie oceniał przedłożony projekt pod względem zgodności z konstytucją. Ponadto zaznaczył, żenie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, którzy będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: prof. Andrzej Gil (politolog, KUL)
Data emisji: 20.12.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 7.50
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA