more_horiz
Wiadomości

Liczba prób wdarcia się do Polski maleje z miesiąca na miesiąc. Straż Graniczna podała nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 10:10
Z Białorusi do Polski próbowały w czwartek nielegalnie przedostać się dwadzieścia cztery osoby - poinformowała Straż Graniczna. Pięć osób podchodziło pod barierę graniczną, a następnie wycofało się na Białoruś.
StrażGraniczna poinformowała o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią
Straż Graniczna poinformowała o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy Polski z BiałorusiąFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

24 osoby, które próbowały sforsować granicę białorusko-polską, to obywatele Iraku i Afganistanu. Na terenie działania Posterunku Straży Granicznej Michałowo po pościgu za pomocnictwo zatrzymano w czwartek jednego Białorusina. Mężczyzna przewoził pięciu obywateli Afganistanu.

Z danych Straży Granicznej wynika, że do tej pory w grudniu odnotowano ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys. Od początku roku było ich łącznie ponad 15,3 tys.

Trwają prace nad budową zapory

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

SG poinformowała, że uruchomiony został kolejny odcinek bariery elektronicznej o długości 17,6 km na terenie placówek granicznych w Nowym Dworze i Lipsku. Obecnie bariera ma łączną długość 72 km, wyposażone m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Do końca roku mają być oddane kolejne jej dwa odcinki o długości 17,2 oraz 18,1 km.

Strefa zakazu zbliżania się

Od 1 lipca do 31 grudnia na Podlasiu obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG.

Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę zakaz obowiązuje obecnie do końca roku w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. 

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także