more_horiz
Wiadomości

Sezon grypowy w Polsce w pełni. Niedzielski: rekomenduję noszenie maseczek

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 07:25
- Rekomenduję noszenie maseczki, zwłaszcza w miejscach, które są gęsto zaludnione, ponieważ infekcji jest naprawdę dużo - apeluje minister zdrowia Adam Niedzielski.
Sezon grypowy w Polsce. Minister Niedzielski apeluje
Sezon grypowy w Polsce. Minister Niedzielski apelujeFoto: shutterstock.com/Drazen Zigic

- Na razie żadnych formalnych obostrzeń nie przewidujemy - powiedział Adam Niedzielski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Minister wskazał, że "system opieki zdrowotnej przygotowywany jest na zwiększoną presję". Obecnie - jak zaznaczył - problem koncentruje się na pediatrii.

- Zachorowania są przede wszystkim wśród dzieci. Przed świętami były momenty, w których obłożenie oddziałów pediatrycznych wynosiło ponad 80 proc. Mamy jednak sygnały, że epidemia grypy troszeczkę wyhamowuje - powiedział szef MZ.

Sezon grypowy w Polsce. Miejsca w szpitalach

Jak podał, resort - za pomocą Narodowego Funduszu Zdrowia - zwrócił się do szpitali o przeanalizowanie sytuacji i zadeklarowanie, ile dodatkowych miejsc mogą przeznaczyć na oddziałach pediatrycznych.

Minister podkreślił, że w tej chwili w kraju jest ok. 14 tys. łóżek pediatrycznych, z czego zajętych jest 9 tys. - Planujemy zwiększyć ten potencjał o 10 proc., co pozwoli nam na zabezpieczenie sytuacji - wskazał.

Pytany o zarzuty wobec rządu w sprawie dostępności leków, Niedzielski odparł, że "linia demarkacyjna między tymi, którzy widzą kryzys, a tymi, którzy nie identyfikują kryzysu, jest stricte polityczna".

Dostępność leków w Polsce. "Nie ma kryzysu"

- Osobiście bazuję na informacjach, które mamy z monitorowania rynku leków, a nie na zbudowanej narracji. Jeżeli widzimy na poziomie hurtowni z lekami, że nasze zapasy antybiotyków, leków przeciwwirusowych i przeciwzapalnych starczają na co najmniej trzy miesiące, to oceniamy, że nie ma kryzysu. Dostępność hurtowa i dostępność na poziomie konkretnej apteki to dwie różne rzeczy - zaznaczył Niedzielski.

Czytaj także:

PAP/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także