more_horiz
Wiadomości

Lokale wyborcze w każdej miejscowości od 200 mieszkańców. Nowy projekt PiS

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 13:35
- Proponujemy, aby lokale wyborcze mogły być tworzone w miejscowościach liczących od 200 mieszkańców - mówił poseł PiS Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości podkreślił, że "wybory są świętem demokracji, dlatego dostępność do lokalu wyborczego powinna być powszechna".
Grupa posłów PiS z Markiem Astem - jako przedstawicielem wnioskodawców - i rzecznikiem partii Rafałem Bochenkiem zaprezentowała dziś założenia projektu zmian w Kodeksie wyborczym
Grupa posłów PiS z Markiem Astem - jako przedstawicielem wnioskodawców - i rzecznikiem partii Rafałem Bochenkiem zaprezentowała dziś założenia projektu zmian w Kodeksie wyborczymFoto: PAP/Piotr Nowak

Politycy PiS podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie zaprezentowali założenia projektu zmian w Kodeksie wyborczym, którym wkrótce zająć ma się parlament.

Rzecznik PiS: frekwencja wyborcza bywała problemem

- Istotą państwa demokratycznego, państwa prawa, jest przede wszystkim jasny, transparentny i przejrzysty proces wyborczy. Łatwy dostęp do lokalu wyborczego, brak wykluczenia - jeśli chodzi o możliwość głosowania - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Zauważył, że na przestrzeni lat frekwencja w wyborach nie zawsze była zadowalająca. Jak mówił, bardzo często wielu Polaków nie brało udziału w wyborach, a jedną z przyczyn tego był brak łatwego dostępu do lokalu wyborczego. - Ta ustawa wychodzi temu naprzeciw, aby ułatwić polskim obywatelom dostęp do lokali wyborczych, aby nie było takich sytuacji, że niektórzy muszą do tych lokali wyborczych przemierzyć kilka miejscowości, aby zagłosować - powiedział Bochenek.

Ast: wybory muszą być dla wszystkich

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Marek Ast wskazał, że proponowane zmiany idą w dwóch zasadniczych kierunkach. Z jednej strony - jak mówił - chodzi o to, aby wybory były dla wszystkich. - Wybory są świętem demokracji. Wobec powyższego dostępność do lokalu wyborczego, komisji wyborczej powinna być powszechna - przekonywał Ast.

- Zmieniamy jedną zasadniczą kwestię. Do tej pory obwodowa komisja wyborcza mogła być tworzona w miejscowościach od 500 do 4 tys. mieszkańców. Zmieniamy to i proponujemy, aby (w miejscowościach) od 200 mieszkańców do 4 tys. mogły być już tworzone lokalne wyborcze. To powinno doprowadzić do sytuacji zwiększenia ogólnej liczby lokali wyborczych o ok. 6 tys. - przekazał Ast. - W tej chwili mamy 27 tys. obwodowych komisji wyborczych - zaznaczył.

W projekcie zaproponowano darmowy dowóz do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które ukończyły 60 lat. Transport ma zapewnić gmina, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski, albo najbliższy przystanek oddalony jest o ponad 1,5 kilometra od lokalu wyborczego.

Zmiana kodeksu wyborczego zwiększy transparentność wyborów?

Drugi kierunek zmian - podkreślił Marek Ast - to większa transparentność wyborów.

Projektowana ustawa likwiduje odrębne komisje - do przeprowadzenia głosowania w obwodzie i do ustalania wyników głosowania. Członkowie komisji nie będą też mogli dzielić się na grupy robocze, by policzyć głosy. Liczenie głosów ma przeprowadzić cała komisja, a karty do głosowania mają być okazywane całej komisji.

10 stycznia klub PiS zorganizuje konsultacje z przedstawicielami organizacji samorządowych w sprawie projektu nowelizacji kodeksu wyborczego.

Posłuchaj
00:27 Bochenek PAP.mp3 Rzecznik partii Rafał Bochenek powiedział podczas konferencji, że zmiany mają na celu zwiększenie frekwencji oraz ułatwienie w dotarciu do lokali wyborczych (IAR)

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także