W poniedziałek jesienno-wiosenna pogoda. Sprawdź prognozę na początek tygodnia
W poniedziałek, za sprawą rozległego niżu, do Polski będzie napływać ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie. Jak powiedziała Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB, temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 2 do 8 stopni Celsjusza.
2023-01-09, 06:32
Małgorzata Tomczuk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego zaznaczyła, że, w poniedziałek pogodę nad Polską będzie kształtował rozległy niż z centrum między Szkocją a Islandią. Nadal napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie.
Będzie wietrzenie
- W ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Więcej słońca zobaczymy na południu i południowym wschodzie, więcej chmur na zachodzie i północy. Możliwe są słabe opady deszczu na krańcach południowych. Na Podhalu może spaść do 5 cm śniegu, a w wysokich partiach Tatr do 10 centymetrów. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, około 5-6 w centrum, do 8 stopni na południu kraju w pasie od Górnego Śląska po Podkarpacie. Wiatr na wschodzie umiarkowany i dość silny, na zachodzie słaby i umiarkowany. Na południowym wschodzie porywy wiatru do 85 km/h - powiedziała Tomczuk.
W nocy pochmurno i z opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Na Podhalu może spaść do 10 cm śniegu, w wysokich partiach gór do 10-15 cm. Temperatura minimalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 3 w centrum, do 4-5 stopni na Podkarpaciu i nad morzem.
Jesienno-wiosenna aura
Na przeważającym obszarze kraju prognozowana jest dziś jesienno-wiosenna aura - informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ciągu dnia termometry wskażą od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie przez 6 w centrum, do 8 w pasie od Górnego Śląska po Podkarpacie.
REKLAMA
Przed południem możliwy jest silny wiatr na krańcach południowo-wschodnich. IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia dla południowych powiatów województwa śląskiego i małopolskiego, alerty obowiązują także w Bieszczadach.
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wiatr będzie tam osiągał prędkość do 85 kilometrów na godzinę.
»Warunki drogowe sprawdzisz na bieżąco w Polskim Radiu Kierowców«
W górach spadnie śnieg
Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk mówiła, że Polska będzie dziś podzielona na dwa obszary pogodowe. Na zachodzie i północy kraju prognozowane jest zachmurzenie. Więcej słońca może być na południu i południowym wschodzie.
REKLAMA
Stwierdziła, że w poniedziałek możliwe są również niewielkie opady deszczu, a w górach opady śniegu. Zdaniem Małgorzaty Tomczuk w Tatrach może spaść kilka centymetrów śniegu.
»Sprawdź pogodę w twoim mieście na PolskieRadio24.pl«
Trudne warunki turystyczne w Tatrach. TOPR ostrzega turystów
W Tatrach są bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Większość szlaków, zarówno w wyższych, jak i w niższych partiach gór, jest mocno oblodzona i jest bardzo ślisko - informuje w komunikacie Tatrzański Park Narodowy. Twardą, zlodowaciałą warstwę starego śniegu pokryła cienka warstwa świeżego śniegu. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu, między innymi raków i "lawinowego ABC", na które składają się: detektor lawinowy, sonda i szpadel.
Ratownicy nieustannie przypominają, że tak zwane raczki nie nadają się do chodzenia po górach, a jedynie po chodnikach lub w dolinach. Używanie takiego sprzętu było w ostatnich tygodniach przyczyną kilku śmiertelnych wypadków.
W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
REKLAMA
Kolejne dni pod znakiem deszczu
Kolejne dni mają być deszczowe. Niewielkie opady śniegu prognozowane są jedynie w rejonach podgórskich Karpat.
- Niebezpieczny poziom wody w rzekach. Alert drugiego stopnia IMGW dla dopływów Odry
- "Gdy Makary pogodny, cały styczeń chłodny"? Prognozy na pierwszy miesiąc nowego roku
IAR/PAP/mbl/kmp
REKLAMA