Polsko-koreańska umowa dot. energetyki jądrowej. Jacek Sasin podał szczegóły
Wicepremier Jacek Sasin poinformował o rozmowach ze stroną koreańską ws. współpracy przy projekcie jądrowym. - Rozmawialiśmy, o bardzo konkretnej umowie międzyrządowej. Określiliśmy termin podpisania - marzec tego roku - poinformował.
2023-01-18, 21:31
W Polsat News wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin wskazał, że odbył "owocne spotkanie" z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-yaniem.
- Rozmawialiśmy już o finansowaniu, o poziomach zaangażowania kapitałowego stron w ten projekt (budowy elektrowni atomowej przez PGE ZEPAK i KHNP - PAP) - wskazał. Jak powiedział, "idealnym" stanem byłoby, gdyby koreański udział kapitałowy był bliski 49 proc.
Jacek Sasin przekazał, że rozmowy z jego koreańskim odpowiednikiem dotyczyły też, "konkretnej umowy międzyrządowej polsko-koreańskiej". - Określiliśmy termin podpisania - bardzo bliski, bo marzec tego roku - wskazał. Dodał, że ta umowa jest w tej chwili negocjowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i koreański resort energii.
Uruchomienie elektrowni
REKLAMA
Z kolei prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski podkreślił programie "Gość Wiadomości" na antenie TVP Info, że proces inwestycyjny elektrowni jądrowej budowanej przez PGE Ze PAK i KHNP, "ruszył pełną parą".
- Z końcem roku opracowaliśmy wspólnie wstępny plan rozwoju tej elektrowni. Mamy wstępne założenia techniczne i finansowe tego przedsięwzięcia. Dzisiaj prowadzimy pogłębione analizy sejsmiczne i geologiczne, a także pogłębione analizy finansowe, przygotowując model finansowy dla powodzenia tego przedsięwzięcia. W 2036 roku chcemy podać pierwszy prąd z tej elektrowni dla Polaków. 2036 rok to będzie rok uruchomienia produkcji z tej elektrowni jądrowej energii elektrycznej - powiedział szef PGE.
- Atom z rekordowym poparciem. Dlaczego Polacy zaakceptowali elektrownie jądrowe?
- Rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Trwają prace nad przepisami umożliwiajacymi przyspieszenie inwestycji
- Budowa elektrowni jądrowej. Wicepremier Sasin: niezbędna jest koordynacja działań Polski i Korei Płd.
Wojciech Dąbrowski przypomniał, że preferowaną lokalizacją dla budowy polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej jest Pątnów w woj. wielkopolskim. Zwrócił uwagę, że w tym mieście znajduje się już elektrownia, tyle że na węgiel brunatny. Ma ona być wygaszona. Według prezesa PGE Pątnów jest bardzo korzystną lokalizacją.
- Rozważamy też lokalizacje w niedalekim otoczeniu Pątnowa - poinformował Wojciech Dąbrowski.
REKLAMA
Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.
dz/PAP, IAR
REKLAMA