Rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Trwają prace nad przepisami umożliwiajacymi przyspieszenie inwestycji

Rok 2023 będzie kluczowy dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Trwają obecnie prace nad specustawą, która zakłada przyspieszenie inwestycji.

2023-01-11, 09:57

Rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Trwają prace nad przepisami umożliwiajacymi przyspieszenie inwestycji
Rok 2023 będzie przełomowy dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Foto: Shutterstock/Thorsten Schier

Procedowana obecnie tzw. specustawa jądrowa zakłada przyspieszenie inwestycji w energię atomową w Polsce. Chodzi między innymi o możliwość równoległego prowadzenia niektórych postępowań administracyjnych.

Westinghouse liczy na kolejną inwestycje

- Zgodnie z zapowiedzią polskiego rządu w 2023 roku ma zapaść decyzja w sprawie wyboru technologii dla drugiej elektrowni jądrowej, której lokalizacja nie została jeszcze wskazana. Liczymy, że również i tym razem wybór padnie na technologię Westinghouse AP1000 - powiedział portalowi wnp.pl Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland.

Przypomina, że model biznesowy przedstawiony w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada wybranie jednej wspólnej technologii reaktorowej dla wszystkich obiektów jądrowych, jakie planuje wybudować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

W ocenie Mirosława Kowalika główną zaletą takiego podejścia jest możliwość osiągnięcia efektu skali i licznych synergii, co z kolei pozwoli obniżyć koszty budowy elektrowni. Pozostałe korzyści to efektywniejsze wykorzystanie doświadczeń pomiędzy budową poszczególnych bloków, niższe ceny urządzeń, wyposażenia i części zamiennych, niższe koszty szkolenia załóg do obsługi bloków i pracowników firm remontowych, wzrastający udział polskich przedsiębiorstw wraz z budową kolejnych bloków czy większy zakres transferu wiedzy do polskiej gospodarki.

REKLAMA

Jak zaznacza portal, wraz z rosnącą specjalizacją firm oraz dzięki skupieniu kompetencji instytucji dozoru jądrowego i technicznego na jednej technologii możliwa będzie szybsza budowa kolejnych bloków jądrowych.

Czas i specustawa

- Warto przy tym zauważyć, że w kontekście pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i rosnących cen energii elektrycznej czas ma ogromne znaczenie - wskazuje także w rozmowie z portalem Mirosław Kowalik. 

Zwraca uwagę, że procedowana obecnie tzw. specustawa jądrowa zakłada przyspieszenie inwestycji w energię atomową w Polsce. Chodzi między innymi o możliwość równoległego prowadzenia niektórych postępowań administracyjnych.

Poza tym projekt ustawy zakłada przesunięcie terminu wydania decyzji zasadniczej na początek procesu inwestycyjnego. To zabezpiecza interesy inwestora, ponieważ dopiero po uzyskaniu decyzji na poziomie ministerstwa inwestor może ubiegać się o pozwolenie na prace przygotowawcze, które wiążą się chociażby z dużymi wydatkami na badania lokalizacyjne i środowiskowe oraz wieloletnią koncentracją zasobów, podał portal.

REKLAMA

- Ponadto warto zastanowić się, jak optymalnie uregulować kwestie przepisów w zakresie tzw. prac wstępnych na placu budowy. Chodzi m.in. o możliwość rozszerzenia dopuszczalnego zakresu robót budowlanych, związanych z przygotowaniem terenu pod inwestycję, tak aby można było zrealizować prace niezbędne do wylania fundamentów pod przyszłe urządzenia. To mogłoby skrócić zakładany harmonogram realizacji projektu - podsumował Mirosław Kowalik. 

Czytaj także:

wnp.pl/PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej