Premier: wypracowany w Brukseli kompromis w ustawie o SN już ujęto, nie widzę potrzeby zmian

- Kompromis wypracowany w Brukseli z Komisją Europejską został ujęty w przedłożonej ustawie o Sądzie Najwyższym; nie widzę potrzeby, żeby spełniać oczekiwania radykałów z jednej i z drugiej strony, którzy chcą coś do niej dodać lub ująć - wskazywał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

2023-01-19, 13:31

Premier: wypracowany w Brukseli kompromis w ustawie o SN już ujęto, nie widzę potrzeby zmian
Premier: w ustawie o SN ujęto kompromis z Brukselą, nie widzę potrzeby zmian. Foto: shutterstock.com/kolbet

W ubiegły piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która - według jej autorów - ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Szef rządu był w czwartek na konferencji w Toruniu pytany, czy PiS poprze ewentualne poprawki, które do nowelizacji wniesie opozycja. "Wszyscy wiemy, że kompromis został wypracowany w Brukseli z Komisją Europejską i on został ujęty w formie ustawy. Ustawa, która została przedłożona już te wymogi, oczekiwania, elementy kompromisu zawiera. Nie widzę potrzeby, mając po obu stronach w parlamencie radykałów z jednej i z drugiej strony, którzy chcieliby dodać lub ująć coś, żeby spełniać te oczekiwania" - odpowiedział premier.

Apel o jak najszybsze przeprocedowanie

Zaapelował przy tym, do marszałka Senatu o jak najszybszą pracę nad nowelizacją ustawy o SN. "Po raz kolejny apeluję do pana marszałka (Tomasza) Grodzkiego i Senatu o jak najszybsze przeprocedowanie tej ustawy" - dodał premier. Projekt nowelizacji ustawy o SN PiS złożył w Sejmie 13 grudnia ubiegłego roku. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Zgodnie z tymi przepisami sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.

REKLAMA

W głosowaniu nad ustawą w Sejmie żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia. Mimo to zdecydowana większość opozycji wstrzymała się od głosu, umożliwiając przyjęcie ustawy. Analogiczne do sejmowych poprawki, według zapowiedzi polityków opozycji, mogą być zgłoszone w Senacie.

Czytaj też:


PAP/pj/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej