more_horiz
Wiadomości

"Jestem przekonany, że budowa koalicji w tej sprawie zakończy się sukcesem". Szef MON o leopardach dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 17:40
Mariusz Błaszczak powiedział w Ramstein, że "wciąż jest nadzieja na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2; jestem przekonany, że budowa koalicji w tej sprawie zakończy się sukcesem". Zapowiedział, że jeszcze w piątek spotka się ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.
Szef MON Mariusz Błaszczak zadeklarował wyposażenie i uzbrojenie dla ukraińskich żołnierzy
Szef MON Mariusz Błaszczak zadeklarował wyposażenie i uzbrojenie dla ukraińskich żołnierzyFoto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

- Ta nadzieja wypływa z tego, że ministrowie obrony z 15 państw spotkali się na marginesie dzisiejszej konferencji, rozmawialiśmy na ten temat. Minister Pistorius mówił, że jest drugi dzień ministrem obrony narodowej Niemiec, więc jeszcze nie jest w stanie przedstawić konkluzji, ale ja jestem o tym przekonany, że ta budowa koalicji zakończy się sukcesem tak, jak sukcesem zakończył się fakt przekazania na Ukrainę systemu Patriot - powiedział Mariusz Błaszczak na briefingu prasowym.

Konferencja w Ramstein

W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina, odbyło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw.

Szef MON zapowiedział, że jeszcze tego dnia będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.

W tym kontekście Mariusz Błaszczak był pytany, czy Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard, jeśli Niemcy nie wydadzą na to zgody. - Mam nadzieję, że Niemcy wydadzą zgodę - powiedział, dodając, że ta kwestia będzie omawiana na spotkaniu z Niemcem. - Chcemy stworzyć koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard. Chcemy zbudować koalicję ofiarodawców tych czołgów dla Ukrainy - podkreślił.

Czytaj także:

Poinformował, że rozmowy na temat wyposażenia Ukrainy w leopardy toczyły się w gronie 15 państw, które użytkują czołgi. - Chcemy stworzyć koalicję państw, żeby nie wymagać od poszczególnych państw określonej liczby czołgów - powiedział szef MON. Dodał, że żadne decyzje nie zapadły, a kwestia przekazania leopardów będzie tematem kolejnych rozmów.

Wsparcie dla Ukrainy

Jak powiedział, nie ma wątpliwości, że atak Rosji na Ukrainę będzie trwał, dlatego trzeba wesprzeć Ukrainę. - Musimy zrobić wszystko, aby wesprzeć Ukraińców, aby wojna nie rozlała się na terytorium Sojuszu Północnoatlatyckiego - stwierdził Mariusz Błaszczak.

Szef MON przekazał, że w związku z tym poinformował ministrów, że Polska będzie w stanie wyszkolić ukraińską brygadę i wyposażyć ją w czołgi T-72 i bojowe wozy piechoty.

- Będziemy w stanie zarówno wyposażyć, jak i wyszkolić żołnierzy ukraińskich do końca marca w skali do poziomu brygady - powiedział dziennikarzom o propozycji, którą przedstawił na spotkaniu przedstawicieli blisko 50 państw. Mariusz Błaszczak dodał, że "wyposażenie będzie używane", a złożą się na nie bojowe wozy piechoty i czołgi T-72.

- Jesteśmy w stanie zapewnić dla Wojska Polskiego ekwiwalent - zapewnił, przypominając zakupy m.in. czołgów K2 i armatohaubic K9 z Korei Południowej oraz planowane dostawy abramsów i artylerii rakietowej HIMARS. - Kiedy dodamy do tego realizowany kontrakt, zawarty przez Hutę Stalowa Wola z władzami Ukrainy na dostarczenie armatohaubic Krab, mamy do czynienia ze spójnym projektem wsparcia dla Ukrainy i jednocześnie modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak.

dz/ PAP, IAR

kor

Zobacz także

Zobacz także