more_horiz
Wiadomości

Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Biskup polowy WP: wolność jest nie tylko darem, ale również zadaniem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 18:00
W przeddzień 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono uroczystą mszę świętą za ojczyznę. Polskiemu Radiu biskup Wiesław Lechowicz powiedział, że "wolność jest nie tylko darem". 
Ordynariusz polowy WP bp Wiesław Lechowicz na mszy świętej w intencji powstańców styczniowych w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie
Ordynariusz polowy WP bp Wiesław Lechowicz na mszy świętej w intencji powstańców styczniowych w katedrze polowej Wojska Polskiego w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w homilii mówił, że powstańcy styczniowi byli gotowi, wzorem Chrystusa, narazić się na aresztowanie, prześladowanie, a nawet utratę życia. Biskup powiedział, że postawa powstańców i duch miłości ojczyzny, w którym działali, są ważne także dla współcześnie żyjących.

- Po to wspominamy powstańców styczniowych, abyśmy i my mogli zapisać kolejną piękną kartę w historii naszej Ojczyzny, abyśmy i my naszym życiem zapisali nieśmiertelne jestem, jestem wolnym człowiekiem, jestem miłującym Ojczyznę Polakiem, jestem odważnym wyznawcą Jezusa - mówił biskup.

"Wolność jest zadaniem"

Polskiemu Radiu powiedział, że "wolność jest nie tylko darem, ale również zadaniem". - Kiedy wspominamy choćby Powstanie Styczniowe, mimo że ono się zakończyło porażką, to jednak to wspomnienie uczy nas, że w dalszej perspektywie każdy czyn płynący ze szlachetnego serca i mający na celu takie szlachetne intencje jak odzyskanie wolności, wcześniej czy później przyniesie owoce - mówił biskup polowy.

Duchowny podkreślał znaczenie pamięci historycznej i wynikającej z niej tożsamości. - Pamiętamy, bo chcemy być tym, kim jesteśmy, bo nie chcemy tracić korzeni naszych, bo chcemy z tych korzeni czerpać siłę do tego by wzrastać, by przynosić jak najlepsze owoce. W dzisiejszym świecie myślę, że takimi najbardziej pożądanymi owocami są po prostu pokój i wolność w wymiarze zarówno osobistym jak i społecznym - powiedział biskup.

Modlitwa w intencji

Po mszy jej uczestnicy oraz kompania honorowa i orkiestra Wojska Polskiego przeszli ulicami Długą i Freta przed Krzyż Traugutta, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne, modlitwa w intencji powstańców styczniowych oraz Capstrzyk Wojskowy.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w historii Polski. Wybuchło przeciwko Imperium Rosyjskiemu 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie. Objęło całe Królestwo Polskie, znaczną część Litwy oraz Wołyń. Do jesieni 1864 roku doszło do ponad tysiąca dwustu starć, a po polskiej stronie walczyło w sumie około dwustu tysięcy osób.

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego, podobnie jak ono samo, będą trwały dwa lata. Upamiętnione zostaną liczne bitwy i potyczki ostatniego wspólnego zrywu narodów, spadkobierców Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Czytaj też:

IAR/pj

Zobacz także

Zobacz także