more_horiz
Wiadomości

Zwrot kosztów za uzbrojenie przekazane Ukrainie. Premier Morawiecki zapowiada wniosek do UE

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 13:54
Wystąpimy do Unii Europejskiej o zwrot kosztów za uzbrojenie przekazane Ukrainie, będzie to kolejny sprawdzian dobrej woli UE. Unia powinna nam zrekompensować te koszty. Mam nadzieję, że tak się stanie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier: będziemy domagać się od UE rekompensaty za przekazanie czołgów Ukrainie
Premier: będziemy domagać się od UE rekompensaty za przekazanie czołgów UkrainieFoto: KACPER PEMPEL / Reuters / Forum

Premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej był pytany m.in. o kwestię możliwości zwrotu środków za broń przekazaną Ukrainie. W UE w marcu 2022 r. po agresji Rosji uruchomiony został fundusz na dozbrajanie Ukrainy - Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF). Jego celem jest zwrot kosztów poniesionych przez państwa członkowskie za uzbrojenie przekazane Ukrainie. Fundusz był kilkakrotnie zwiększany, a po poniedziałkowej decyzji - zakładającej kolejne 500 mln euro - będzie liczył 3,6 mld euro.

W odpowiedzi premier potwierdził, że "wystąpimy oczywiście również o zwrot kosztów do Unii Europejskiej". - Będzie to kolejny sprawdzian dobrej woli Unii Europejskiej. Unia powinna nam zrekompensować te koszty. Mam nadzieję, że tak się stanie - dodał szef rządu.

- W kontekście Leopardów i przekazania nowoczesnego sprzętu dla broniącej się Ukrainy Polska jest znowu w awangardzie, znowu organizujemy tę pomoc, przyciskamy Niemców - ocenił ponadto premier.

Niemcy od początku rosyjskiego ataku niechętnie reagowały na wszelkie prośby o przekazywanie władzom w Kijowie sprzętu wojskowego. W ostatnich dniach wiele dyskusji koncentrowało się na czołgach Leopard. Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że Polska wesprze Ukrainę tego rodzaju sprzętem bojowym podczas szczytu Trójkąta Lubelskiego we Lwowie.

Czołgi są produkowane w Niemczech, a Berlin do tej pory nie tylko nie chciał ich przekazać, lecz także nie zgadzał się, by zrobiły to kraje, które Leopardy mają. Inne stanowisko zaprezentowała przedwczoraj minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas wywiadu dla jednej z francuskich telewizji. Spytana o to, co zrobi Berlin, jeśli Polska - bez zgody Niemiec - przekaże jednak czołgi, odpowiedziała, że Niemcy nie będą się sprzeciwiać.
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Berlin otrzymał już z naszej strony wniosek o możliwość przekazania pojazdów Kijowowi.

Opozycja "nie przyciska" Niemców 

Jak zaznaczył, "symptomatyczne, że ani Donald Tusk, ani Platforma Obywatelska, jakoś nie za bardzo przyciskają Niemców; nie widać tu i nie słychać zbyt wielu wypowiedzi wskazujących jednoznacznie na to, co Niemcy powinni zrobić".

- Tymczasem ja codziennie odbieram telefony z zagranicy, chyba dziś mam za chwilę jakiś wywiad z BBC, podczas którego właśnie to jest temat numer jeden w Europie - wskazał.

Posłuchaj
00:25 12163409_1.mp3 Premier: będziemy domagać się od UE rekompensaty za przekazanie czołgów Ukrainie (IAR)

- Zachęcam opozycję, zachęcam PO, aby w duchu polskiej racji stanu wszyscy razem, cała klasa polityczna, po prostu robiła to, co do niej należy, a nie, że oni się teraz chowają po kątach, bo to jest dla nich niewygodny temat - mówił szef rządu.

Czytaj także:

PAP/IAR/as

Zobacz także

Zobacz także