Kontrakt Orlenu na dostawy LNG. Obajtek: to element nie tylko polskiej, ale też europejskiej racji stanu
Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że podpisany kontrakt na długoterminowe dostawy gazu od amerykańskiej firmy Sempra jest elementem dywersyfikowania dostaw do kraju strategicznych surowców. Podkreślił, że jest to element nie tylko polskiej racji stanu, ale również europejskiej racji stanu.
2023-01-25, 19:13
- To jest dwadzieścia milionów ton. Produkcja LNG będzie odbywać się w Port Arthur. Ta produkcje będzie wynosić rocznie około miliarda dwustu milionów ton. My oczywiście ciągle zwiększamy ilość gazu dostarczanego do Polski - wyjaśnił.
Daniel Obajtek dodał, że Orlen w gaz będzie zaopatrywać nie tylko rynek polski, ale też sąsiednie kraje.
Posłuchaj
- Niektóre z nich deklarują chęć, aby poprzez interkonektory dostarczać do nich gaz - mówił.
REKLAMA
Miliony ton gazu popłynie do Polski z Teksasu
PKN Orlen podpisał z amerykańską firmą Sempra Infrastructure długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG. Przez 20 lat z terminala Port Arthur w Teksasie do Polski będzie płynęło milion ton surowca rocznie.
Skroplony gaz będzie transportowany przez flotę gazowców Orlen. Wolumen dostaw pokrywa prawie 10 procent obecnego zapotrzebowania polskich odbiorców na gaz w skali roku.
Najnowszy kontrakt będzie obowiązywał przez 20 lat, a pierwsze dostawy są spodziewane w 2027 roku. Po podpisaniu umowy z Sempra Infrastructure łączny wolumen kontraktów PKN Orlen z amerykańskimi dostawca mi LNG wzrósł do blisko 8 milionów ton skroplonego gazu rocznie.
Posłuchaj
- Unijne embargo na paliwa gotowe z Rosji. PKN Orlen: od dawna realizujemy te obostrzenia
- Wielkie plany Orlenu. Będzie nowy terminal przeładunkowy i podwojenie wydatków na inwestycje, a to nie koniec
- Orlen będzie budował reaktory SMR i MMR. Niedługo poznamy ich lokalizację
PR24/PR1/IAR/Justyna Golonko/asp
REKLAMA
REKLAMA