more_horiz
Wiadomości

Kontrakt Orlenu na dostawy LNG. Obajtek: to element nie tylko polskiej, ale też europejskiej racji stanu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 19:13
Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że podpisany kontrakt na długoterminowe dostawy gazu od amerykańskiej firmy Sempra jest elementem dywersyfikowania dostaw do kraju strategicznych surowców. Podkreślił, że jest to element nie tylko polskiej racji stanu, ale również europejskiej racji stanu.
Program 1 Polskiego Radia: prezes PKN Orlen - podpisany dziś kontrakt na dostawy gazu to element polskiej racji stanu
Program 1 Polskiego Radia: prezes PKN Orlen - podpisany dziś kontrakt na dostawy gazu to element polskiej racji stanuFoto: PAP/Marcin Obara

- To jest dwadzieścia milionów ton. Produkcja LNG będzie odbywać się w Port Arthur. Ta produkcje będzie wynosić rocznie około miliarda dwustu milionów ton. My oczywiście ciągle zwiększamy ilość gazu dostarczanego do Polski - wyjaśnił.

Daniel Obajtek dodał, że Orlen w gaz będzie zaopatrywać nie tylko rynek polski, ale też sąsiednie kraje.


Posłuchaj
05:53 Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o porozumieniu z firmą Sempra z USA dotyczącej dostaw LNG ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o porozumieniu z firmą Sempra z USA dotyczącej dostaw LNG ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

- Niektóre z nich deklarują chęć, aby poprzez interkonektory dostarczać do nich gaz - mówił.

Miliony ton gazu popłynie  do Polski z Teksasu

PKN Orlen podpisał z amerykańską firmą Sempra Infrastructure długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG. Przez 20 lat z terminala Port Arthur w Teksasie do Polski będzie płynęło milion ton surowca rocznie.

Skroplony gaz będzie transportowany przez flotę gazowców Orlen. Wolumen dostaw pokrywa prawie 10 procent obecnego zapotrzebowania polskich odbiorców na gaz w skali roku.
Najnowszy kontrakt będzie obowiązywał przez 20 lat, a pierwsze dostawy są spodziewane w 2027 roku. Po podpisaniu umowy z Sempra Infrastructure łączny wolumen kontraktów PKN Orlen z amerykańskimi dostawca mi LNG wzrósł do blisko 8 milionów ton skroplonego gazu rocznie.

Posłuchaj
00:31 12166168_1.mp3 Program 1 Polskiego Radia: prezes PKN Orlen - podpisany dziś kontrakt na dostawy gazu to element polskiej racji stanu (IAR)

Czytaj także:


PR24/PR1/IAR/Justyna Golonko/asp


Zobacz także

Zobacz także