more_horiz
Wiadomości

W Katowicach zawalił się budynek. Są poszkodowani, trwa akcja ratunkowa

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 09:45
Co najmniej siedem osób zostało poszkodowanych w wyniku wybuchu w czterokondygnacyjnym budynku przy ul. Bednorza 14 w Katowicach-Szopienicach. Na skutek nagłej eksplozji budynek uległ zawaleniu - poinformowała Aneta Gołębiowska, rzecznik śląskiej PSP. Na miejscu działa 20 zastępów straży pożarnej oraz specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju. Obecnie ratownicy z psami poszukują ludzi w ruinach.
Co najmniej kilka osób zostało poszkodowanych w wyniku wybuchu w Katowicach
Co najmniej kilka osób zostało poszkodowanych w wyniku wybuchu w KatowicachFoto: PAP/Michał Meissner

- Wszystko wskazuje na to, że był to wybuch gazu, ale nie są to potwierdzone informacje - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podkomisarz Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej w Katowicach.

Budynek, który uległ zawaleniu, był dwupiętrowym domem znajdującym się bezpośrednio przy kościele. Budynek należał do parafii ewangelicko-augsburskiej. Siła wybuchu była na tyle duża, że okna w zabudowaniach naprzeciwko zostały powybijane. - Około 40 proc. budynku zawaliło się - podkreślił policjant.

Ze wstępnych ustaleń policji, jak wskazał, wynika, że w środku "mogło być około siedem osób". - Na chwilę obecną siedem osób zostało ewakuowanych bądź wydobytych - zaznaczył. Dodał, że są też osoby ranne. - Nie ma jednak na chwilę obecną informacji, jak bardzo poważne są ich obrażenia - stwierdził.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Łukasz Pach dodał, że rannych zostało pięć osób, wśród nich dwoje dzieci. Powiedział, że zostali oni przewiezieni do szpitali w stanie stabilnym. Podkreślił, że pomoc przybyła na miejsce bardzo szybko, gdyż stacja ratownictwa medycznego znajduje się przy tej samej ulicy.

Poszukiwania trwają

Podkomisarz zaznaczył, że dalsze poszukiwania trwają. - Wszystko wskazuje na to, że raczej poszkodowanych w środku już nie będzie - dodał. 

Wcześniej rzecznik śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, tłumaczyła, że wybuch nastąpił ok. 8.30 rano. - Cztery osoby zostały wydobyte, jest im udzielana pomoc. Budynek uległ zawaleniu. Na miejscu jest obecnie 15 zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju - podała wówczas rzecznik. 

Posłuchaj
00:17 12169322_1.mp3 Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Łukasz Pach: w wyniku wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zostało rannych pięć osób, wśród nich dwoje dzieci (IAR)

Na miejscu, jak poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej w Katowicach, znajduje się około 20 wozów policyjnych, straży pożarnej i karetek. 

IAR/PAP/pkur,ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także