more_horiz
Wiadomości

Wybuch w kamienicy w Katowicach. Wojewoda: dwie osoby są poszukiwane

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 12:31
- Dwie osoby są poszukiwane po wybuchu w kamienicy w Katowicach; cztery osoby trafiły do szpitala – poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Wojewoda śląski: dwie osoby poszukiwane po wybuchu w kamienicy
Wojewoda śląski: dwie osoby poszukiwane po wybuchu w kamienicyFoto: PAP/Michał Meissner

Do wybuchu w budynku plebanii przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek około godziny 8.30. To budynek czterokondygnacyjny.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował podczas konferencji prasowej, że w gruzowisku poszukiwane są dwie osoby. - Jakie są przypuszczenia po aktualnych danych, że pod gruzami mogą być dwie osoby – powiedział wojewoda. Dodał, że do szpital trafiły cztery osoby. Łącznie z budynku ewakuowano siedem osób (z tego cztery przebywają w szpitalach). Wcześniej służby podawały, że poszukiwana jest jedna osoba.

- Bardzo głęboko wierzymy i liczymy na to, że pod tymi gruzami albo znajdziemy osoby żywe, albo nie znajdziemy już nikogo - zaznaczył Wieczorek.

Akcja ratownicza

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w czterokondygnacyjnym budynku zapalił się gaz. Na skutek eksplozji budynek runął. Służby potwierdzają, że w kamienicy była instalacja gazowa wykorzystywana do ogrzewania i gotowania.

Prowadzona jest akcja ratownicza, w której uczestniczy 20 zastępów straży pożarnej, czyli ponad 60 funkcjonariuszy, 19 samochodów ratowniczych oraz specjalistyczna grupa poszukiwawczo -ratownicza z Jastrzębia-Zdroju. Obecnie ratownicy poszukują ludzi w ruinach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w wyniku wybuchu kamienicy w Katowicach ucierpiało 7 osób. Spośród poszkodowanych - 4 osoby zostały hospitalizowane.

Czytaj także:

dn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także