more_horiz
Wiadomości

Uwaga! Trudne warunki na drogach. Służby apelują o ostrożną jazdę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 16:47
GDDKiA ostrzega przed opadami śniegu, mżawką i mgłą, które mogą utrudniać jazdę. Policja z kolei apeluje o ostrożność na drogach.
GDDKiA ostrzega przed opadami śniegu, mżawką i mgłą
GDDKiA ostrzega przed opadami śniegu, mżawką i mgłąFoto: PhotoRK/Shutterstock

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne, a na ich sieci pracuje 105 pojazdów do zimowego utrzymania. W niektórych rejonach kraju warunki pogodowe mają wpływ na przejezdność.

Opady śniegu występują na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i łódzkiego; mżawka występuje na terenie województwa: łódzkiego, opolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego; w województwie wielkopolskim jazdę może utrudniać mgła.

GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w wymienionych wyżej rejonach.

Dyrekcja poinformowała, że po południu i wieczorem w kraju będzie zachmurzenie duże, na północy z większymi przejaśnieniami i pod wieczór z rozpogodzeniami w Karpatach. Miejscami słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie również marznącej mżawki, powodującej gołoledź.

Temperatura maksymalna przeważnie od -1 do 1 st. C., w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie miejscami -2 st. C., a na Podhalu lokalnie -5 st. C. Najcieplej nad morzem, ok. 3 st. C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków północnych, na północy kraju stopniowo skręcający na zachodni.

Apel policji

Mazowieccy policjanci apelują do kierowców o ostrożność na drogach w związku z prognozowanymi na sobotę wieczorem marznącymi opadami deszczu - przekazał mł. asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Policjant powiedział, że mazowiecka policja nie odnotowała w ciągu minionej nocy i do sobotniego popołudnia poważniejszych zdarzeń na drogach. - Jednak w związku z prognozowanymi na godziny wieczorne opadami marznącymi deszczu w południowej części województwa mazowieckiego, apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze - powiedział mł. asp. Sawicki.

>>> INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW <<<

Policja przypomina także o zachowaniu odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. - Należy zwrócić też uwagę na stan nawierzchni drogi, bo mimo że może się ona wydawać nam bezpieczna, bo jest czarna, to nie znaczy, że na tej drodze nie natrafimy na miejscowe oblodzenie - zauważył policjant.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi deszczu - śliskich dróg można spodziewać się głównie na południu woj. mazowieckiego, m.in. w pow. radomskim, przysuskim, szydłowieckim, zwoleńskim, lipskim, grójeckim, białobrzeskim czy garwolińskim.

Alert IMGW

IMGW wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi dla 13 województw. W województwie zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, a także w północnych rejonach województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego alerty zaczną obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę i potrwają - zależności od województwa - do niedzieli, do godzin porannych i popołudniowych.

Do godz. 20 w sobotę alerty będą obowiązywać na obszarze województwa dolnośląskiego, południowej części wielkopolskiego, północnej części opolskiego i śląskiego, południowej części woj. łódzkiego, południowego Mazowsza oraz większej części Lubelszczyzny.

Na podanym terenie IMGW prognozuje słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także