Wychodząc w góry zimą sprawdzajmy pogodę. Wycieczkę należy zaplanować
"Prognozowane są duże opady śniegu i mocny wiatr, co tylko pogorszy aktualną sytuację"- mówił w TVP Info ratownik TOPR Edward Lichota. Zagrożenie może wzrosnąć przede wszystkim przez odkładający się przez wiatr śnieg.
2023-01-30, 14:05
W takich warunkach wycieczkę w góry należy powaznie rozważyć. Podczas wycieczki w wyższe partie gór należy pamiętać o lawinowym ABC, czyli detektorze, sondzie i łopacie. Poza tym ważny jest też podstawowy sprzęt, jak raki, kijki oraz czekan i, co najważniejsze, odpowiednie umiejętności.
Ratownicy przypominają, że wycieczkę należy odpowiednio zaplanować, sprawdzić warunki, jakie panują w górach, prognozę pogody i do tego dostosować plan wyprawy. Zwracają uwagę, by nie kierować się ambicją, a zdrowym rozsądkiem.
Trzeba wziąć też pod uwagę to, że z powodu złej pogody trzeba będzie czekać na ewentualną pomoc. W trudnych warunkach ratownicy nie są w stanie podlecieć śmigłowcem i będą musieli wyruszyć pieszo.
Aura nie będzie nas rozpieszczać
Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu na południowym zachodzie i południu kraju oraz przed silnym wiatrem na północy. Jak poinformowała Emilia Szewczak z biura prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ciągu dnia mocno poprószy na północnym wschodzie Polski, ale największe opady śniegu spodziewane są na południu województw małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, czyli w górach.
REKLAMA
- Na Podlasiu prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wynosi około pięciu centymetrów, natomiast w Beskidach - około ośmiu centymetrów, a w Sudetach - około dziesięciu centymetrów. Miejscami opady śniegu będą gęste i ograniczające widzialność, dlatego na drogach, zwłaszcza w powiatach górskich, trzeba uważać, dodatkowo może być ślisko - mówiła Emilia Szewczak.
Ostrzeżenia przed opadami śniegu będą obowiązywały najpóźniej do jutrzejszego poranka. Do tego czasu miejscami może spaść do około piętnastu - dwudziestu centymetrów śniegu. Słabiej poprószy w centrum, natomiast na zachodzie wystąpią opady deszczu ze śniegiem, a na północnym zachodzie - samego deszczu, który może zamarzać i powodować gołoledź.
Silny wiatr na wybrzeżu
Emilia Szewczak powiedziała, że ostrzeżenia przed silnym wiatrem dotyczą Wybrzeża i południa województwa dolnośląskiego.
- Na północy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego porywy wiatru mogą zbliżać się do 70-80 kilometrów na godzinę. Z podobną siłą powieje na Przedgórzu Sudeckim. Dość silny wiatr wystąpi także na Pogórzu Karpackim i w głębi kraju, który w porywach będzie osiągał prędkość do 60-70 kilometrów na godzinę - mówiła Emilia Szewczak.
REKLAMA
Wysoko w górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Porywy zaczną słabnąć w drugiej części nocy.
- Ferie zimowe z Polskim Radiem. Audycje specjalne z polskich uzdrowisk
- Bezpieczna podróż samochodem na ferie zimowe. Na co zwrócić uwagę?
IAR/PAP/mn
REKLAMA