more_horiz
Wiadomości

Orlen uruchomił nowy rurociąg. Daniel Obajtek: obsłuży dwa duże rynki - Śląsk i Małopolskę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 12:18
PKN Orlen i PERN uruchomiły rurociąg paliwowy Boronów-Trzebinia. Rocznie będzie nim można transportować 1,5 mln m3 paliw.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek
Prezes PKN Orlen Daniel ObajtekFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Nowa inwestycja gwarantuje najtańszą, najszybszą i najbezpieczniejszą dystrybucję, stabilność dostaw paliw na stacje w południowych regionach Polski - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Rurociąg przebiega przez 11 miejscowości województw śląskiego i małopolskiego. Oprócz nowego odcinka rozbudowywany jest także terminal w Trzebini, który zwiększy swoje możliwości magazynowe.

Większe bezpieczeństwo

- To rurociąg, który przez 100 km łączy nas z rafinerią w Płocku - podkreślił Daniel Obajtek. - To bardzo ważna strategiczna inwestycja. Tym rurociągiem produkcyjnym popłyną paliwa do tutejszego terminala, zagwarantują nam jeszcze większe bezpieczeństwo tego rynku. Ten terminal będzie służył nie tylko województwu małopolskiemu, ale i śląskiemu, obsłuży całe te dwa rynki, duże rynki - mówił Obajtek w Trzebini.

Wyjaśnił, że to inwestycja na ponad 200 mln zł. - To odcinek ok. 100 km, wspaniała współpraca z samorządami, 11 miastami i gminami - podkreślił prezes PKN Orlen.

Nowa stabilność i szybkość dostaw paliw

"Nowo powstały odcinek, liczący 97 kilometrów, zwiększy bezpieczeństwo, stabilność i szybkość dostaw oleju napędowego oraz benzyny dla klientów na Śląsku i w Małopolsce" - podkreślają spółki. Jest przedłużeniem istniejącego układu rurociągów produktowych na trasie Płock - Koluszki - Boronów w kierunku terminala paliw w Trzebini.

Szef PERN-u Paweł Stańczyk dodał, że "transport rurociągowy to zwłaszcza dzisiaj kluczowy element surowcowego i produktowego łańcucha dostaw, od którego zależy sprawność całego systemu, jakość surowca i paliw oraz szybkość ich dostarczania do klienta". Dodał, że terminal jest strategicznym punktem na mapie sprzedaży i dystrybucji paliw ze względu na bliskość dużych rynków i aglomeracji oraz lokalizacji niedaleko dużego węzła kolejowego i autostrady A4.

Wartość prac wykonywanych przez Grupę ORLEN przekroczy 200 mln zł i potrwa do końca tego roku.

Czytaj także:

pg,TT,iar

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także