more_horiz
Gospodarka

Ambitne plany PKN Orlen. Prezes Obajtek: w tym roku koncern zainwestuje 34 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 15:48
- PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział m.in. rozbudowę mocy nawozowych. Koncern jest właścicielem Anwilu - drugiego producenta nawozów w Polsce.
PKN Orlen zapowiada podwojenie w tym roku wartości inwestycji
PKN Orlen zapowiada podwojenie w tym roku wartości inwestycjiFoto: PAP/Adam Warżawa

Prezes PKN Orlen dodał, że spółka w 2022 r. na realizację projektów inwestycyjnych wydała 17 mld zł. Wskazał, że koncern dalej będzie inwestować w energetykę nisko i zeroemisyjną, w onshore i offshore (lądowe i morskie farmy wiatrowe).

- W 2024 r. rozpoczniemy inwestycję na Bałtyku - powiedział Obajtek.

Energetyka jądrowa

Dodał też, że w tym roku koncern poda lokalizacje dla małych i średnich reaktorów atomowych, które zamierza budować. Państwowa Agencja Atomistyki informowała w styczniu tego roku, że prowadzi analizę wniosku o ocenę technologii SMR złożonego przez Orlen Synthos Green Energy.

- Inwestujemy w SMR i MMR, czyli małe i mikro atomy. W tym roku przedstawimy lokalizacje, nad którymi już pracujemy w zakresie SMR i MMR. To będzie energetyka atomowa rozproszona - powiedział takż eprezes na konferencji prasowej w Gdańsku.

W lipcu 2022 roku Orlen Synthos Green Energy, spółka joint venture utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy, złożyła wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki. Koncern ma wyłączność w Polsce na wykorzystanie technologii BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy.

Zapowiedział też, "rozbudowę mocy nawozowych" - PKN Orlen jest właścicielem Anwilu, który jest drugim producentem nawozów w Polsce.

Kompleks petrochemiczny

- Analizujemy budowę kompleksu petrochemicznego, który będzie kosztował miliardy dolarów - zapowiedział również Obajtek.

PKN Orlen pierwszy raz poinformował, że rozważa potencjalny wspólny projekt kompleksu petrochemicznego, obejmującego wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który byłby zintegrowany z rafinerią w Gdańsku, w lipcu 2022 r.

- Niebawem przystąpimy do analiz studium wykonalności kompleksu petrochemicznego w Gdańsku, zazwyczaj takie analizy trwają około półtora roku - powiedział dziennikarzom Obajtek w Gdańsku.

Projekt petrochemiczny ma być realizowany wspólnie z Sabikiem, spółką w której udziałowcem jest Saudi Aramco.

- Proszę sobie wyobrazić samodzielną firmę Lotos. Nie miałaby takich możliwości, nie miałby partnerów do takich inwestycji. Stworzyliśmy koncern który może prowadzić inwestycje. Nikt nie został zwolniony - podkreślił prezes.

Wartość inwestycje w strategii powiększonej o Lotos i PGNiG grupy Orlen będą większe niż przewidywana w poprzedniej strategii kwota 140 mld zł - zapowiedział również prezes PKN Orlen.

W piątek PKN Orlen zainaugurował budowę morskiego terminalu przeładunkowego na Martwej Wiśle. Szacowany koszt tej inwestycji to 500 mln zł. Ma być oddany do użytku w 2025 roku.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Czytaj także:


PAP/ISBnews/IAR/PR24.pl/mk