more_horiz
Wiadomości

Niższe ceny biletów kolejowych? Müller: ma w tym pomóc rekompensata wzrostów cen prądu dla PKP

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 09:26
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w przyszłym tygodniu gabinet premiera Morawieckiego poinformuje, o ile spadną ceny biletów kolejowych. Premier zapowiedział interwencję w tej sprawie po tym, jak w styczniu wzrosły one o kilkanaście procent.
Rzecznik rządu: Pomóc w obniżkach ma za to rekompensata wzrostów cen prądu dla PKP
Rzecznik rządu: Pomóc w obniżkach ma za to rekompensata wzrostów cen prądu dla PKPFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

Piotr Müller mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że na pewno nie będzie wprowadzony zerowy VAT na bilety, czego chce Lewica. Pomóc w obniżkach ma za to rekompensata wzrostów cen prądu dla PKP. Piotr Mueller spodziewa się też działań ze strony samej spółki. Decydujące rozmowy w tej sprawie mają się odbyć dziś lub jutro.

Według zapowiedzi rzecznika rządu, nowe, niższe ceny biletów mają obowiązywać "w niedługim okresie" od ich ogłoszenia.


Posłuchaj
00:25 12178833_1.mp3 Rzecznik rządu o biletach kolejowych (IAR)

Ceny biletów 

Pod koniec stycznia Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni zapadną decyzje dotyczące obniżenia cen biletów kolejowych. Szef rządu poinformował, że rozmawiał o tym z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i zarządem PKP Intercity.

- Powiedziałem, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen - mówił premier Mateusz Morawiecki. Sugerował, by nie dodawać nowych impulsów inflacyjnych oraz umożliwić Polakom tanie i komfortowe przejazdy koleją.


Premier poinformował też, że rząd pracuje nad przekazaniem dodatkowych środków z budżetu dla PKP, aby zrekompensować firmie wzrost cen energii elektrycznej. Ma to umożliwić spółce obniżenie cen biletów mimo trwającego w Europie kryzysu energetycznego.

Czytaj także:

IAR,PAP,pkur

kor

Zobacz także

Zobacz także