more_horiz
Wiadomości

Lawina w Tatrach przysypała turystę. Mężczyzna spędził 35 minut pod śniegiem, jego stan jest ciężki

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 16:54
O olbrzymim szczęściu może mówić turysta przysypany przez lawinę w rejonie Małego Kościelca w Tatrach. Ratownikom TOPR udało się wykopać całkowicie przysypanego przez śnieg mężczyznę i po podjęciu reanimacji przywrócić pracę serca. Turysta w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.
Wypadek lawinowy w Tatrach
Wypadek lawinowy w TatrachFoto: Shutterstock.com/Dawid K Photography

W poniedziałek w lawinie po słowackiej stronie Tatr zginęło dwóch Polaków. Śnieg w rejonie Lodospadów Grosza w Dolinie Staroleśnej przysypał dwóch doświadczonych wspinaczy z Klubu Wysokogórskiego w Lublinie.

W Tatrach obowiązuje trzeci, czyli znaczny stopień zagrożenia lawinowego, a w Górach Stołowych zamknięto wszystkie szlaki turystyczne. Szlaki tatrzańskie są pokryte grubą warstwą śniegu, pod którą zalega starszy, twardy śnieg. Szlaki są nieprzetarte i pozawiewane przez wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach - nawisy śnieżne. Widoczność utrudnia dodatkowo niski pułap chmur.

Na pieszych trasach wieje silny i porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się i powoduje zawieje. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają w związku z tym wchodzenie na trasy powyżej górnej granicy lasu.

Zagrożenie lawinowe. Co w praktyce oznacza?

Trzeci - w pięciostopniowej skali - stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach oznacza, że wywołanie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu. Duże lawiny mogą schodzić w takich warunkach samoistnie.

Szlaki turystyczne zamknięto także w Parku Narodowym Gór Stołowych w województwie dolnośląskim z powodu trudnych warunków atmosferycznych. W komunikacie dyrekcji parku wyjaśniono, że taką decyzję podjęto w związku z zalegającym w koronach drzew ciężkim śniegiem, silnym wiatrem, walącymi się drzewami, łamiącymi się gałęziami i dużą ilością śniegu.

"Dla własnego bezpieczeństwa prosimy zastosować się zakazu" - napisała dyrekcja parku narodowego. Możliwe jest dojście do schroniska na Szczelińcu, ale tylko "na własną odpowiedzialność".

Posłuchaj
00:29 12179332_1.mp3 Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Edward Lichota zaznacza, że w Tatrach obowiązuje trzeci - w pięciostopniowej skali - stopień zagrożenia lawinowego (IAR)

Czytaj także:

IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także