Lawina w Tatrach przysypała turystę. Mężczyzna spędził 35 minut pod śniegiem, jego stan jest ciężki
O olbrzymim szczęściu może mówić turysta przysypany przez lawinę w rejonie Małego Kościelca w Tatrach. Ratownikom TOPR udało się wykopać całkowicie przysypanego przez śnieg mężczyznę i po podjęciu reanimacji przywrócić pracę serca. Turysta w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.
2023-02-02, 16:54
W poniedziałek w lawinie po słowackiej stronie Tatr zginęło dwóch Polaków. Śnieg w rejonie Lodospadów Grosza w Dolinie Staroleśnej przysypał dwóch doświadczonych wspinaczy z Klubu Wysokogórskiego w Lublinie.
W Tatrach obowiązuje trzeci, czyli znaczny stopień zagrożenia lawinowego, a w Górach Stołowych zamknięto wszystkie szlaki turystyczne. Szlaki tatrzańskie są pokryte grubą warstwą śniegu, pod którą zalega starszy, twardy śnieg. Szlaki są nieprzetarte i pozawiewane przez wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach - nawisy śnieżne. Widoczność utrudnia dodatkowo niski pułap chmur.
Na pieszych trasach wieje silny i porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się i powoduje zawieje. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają w związku z tym wchodzenie na trasy powyżej górnej granicy lasu.
Zagrożenie lawinowe. Co w praktyce oznacza?
Trzeci - w pięciostopniowej skali - stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach oznacza, że wywołanie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu. Duże lawiny mogą schodzić w takich warunkach samoistnie.
REKLAMA
Szlaki turystyczne zamknięto także w Parku Narodowym Gór Stołowych w województwie dolnośląskim z powodu trudnych warunków atmosferycznych. W komunikacie dyrekcji parku wyjaśniono, że taką decyzję podjęto w związku z zalegającym w koronach drzew ciężkim śniegiem, silnym wiatrem, walącymi się drzewami, łamiącymi się gałęziami i dużą ilością śniegu.
"Dla własnego bezpieczeństwa prosimy zastosować się zakazu" - napisała dyrekcja parku narodowego. Możliwe jest dojście do schroniska na Szczelińcu, ale tylko "na własną odpowiedzialność".
Posłuchaj
- Wychodząc w góry zimą sprawdzajmy pogodę. Wycieczkę należy zaplanować
- Bez aplikacji "Ratunek" nie idź w góry. Bezpieczeństwo przede wszystkim
- Uwaga! Skrajnie trudne warunki w Tatrach. "Wymagane bardzo duże doświadczenie"
IAR
REKLAMA
asp
REKLAMA