more_horiz
Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki: dobro pacjenta jest dla nas najważniejszym drogowskazem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 10:06
Premier Mateusz Morawiecki odwiedza dziś Górny Śląsk. W Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach mówił, że "walka z nowotworami musi się wiązać z całym systemem działań". - Inwestujemy w nowe leki, wdrażamy najnowsze procedury, bo dobro pacjenta jest dla nas najważniejszym drogowskazem - powiedział.
Premier Mateusz Morawiecki w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.
Premier Mateusz Morawiecki w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.Foto: PAP/Michał Meissner

TRANSMISJA PRZEMÓWIENIA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

Szef rządu wraz z szefową kancelarii prezydenta Grażyną Ignaczak-Bandych oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim złożyli wizytę w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

"Prawdziwa plaga dzisiejszej cywilizacji"

Premier Morawiecki podczas wystąpienia wskazał, że "wszyscy znamy kogoś, kto walczył albo przegrał z nowotworem". Zaznaczył, że nowotwory to prawdziwa plaga dzisiejszej cywilizacji, a walka z nowotworami musi się wiązać z całym systemem działań. - Działania systemowe to jest klucz - powiedział.

Zwrócił też uwagę na poziom finansowania wydatków na nowy sprzęt oraz na zmianę systemu leczenia nowotworów z perspektywy pacjenta. - Ta perspektywa pacjenta jest i musi być najważniejsza, a ona oznacza m.in. to, że w nowym systemie Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent, który będzie musiał zmierzyć się z nowotworem, będzie miał przyznanego koordynatora. To już nie będzie czas, kiedy trzeba będzie biegać od szpitala do szpitala, od Annasza do Kajfasza, tylko będzie możliwość pokierowania pacjenta - powiedział Morawiecki.

Walka z zaszłościami

Zdaniem premiera walka z nowotworami to również walka z zaszłościami. W tym kontekście wskazał na naprawę finansów publicznych. - Z pustego i Salomon nie naleje - zaznaczył.

- Wiemy doskonale, że ogromne środki, które będą przeznaczone - teraz 2,5 mld, a do 2030 r. będzie to co najmniej 10 mld zł poprzez różne programy, jestem przekonany, że więcej - to rewolucja w leczeniu nowotworów - powiedział.

Wskazywał też, że na służbę zdrowia przeznaczane jest 6 proc. PKB, a za kilka lat będzie to 7 proc. - W porównaniu do 4,5 proc., które było w momencie, jak odziedziczyliśmy służbę zdrowia po naszych poprzednikach, to przecież już z samych liczb wynika, jakie są i muszą być te zmiany - dodał.

"Dobro pacjenta jest najważniejszym drogowskazem"

Podkreślał, że wdrażane są najnowsze procedury, dostosowywanych jest wiele oddziałów, a będą też inwestycje w nowe leki. - Perspektywa i dobro pacjenta, każdego człowieka jest dla nas najważniejszym drogowskazem - deklarował premier.


Narodowy Instytut Onkologii

Gliwicki Instytut Onkologii należy do czołowych krajowych ośrodków leczenia raka. Rocznie udzielanych jest tu ok. 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych, a na oddziały szpitalne trafia ok. 35 tys. pacjentów. W strukturze zatrudniającej ok. 1,8 tys. osób placówki ośrodka działa 5 klinik, 11 zakładów klinicznych i naukowych, Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi oraz Przychodnia Przykliniczna z 14 poradniami specjalistycznymi. Wizyta szefa rządu w gliwickim instytucie wiąże się z obchodzonym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem.

Czytaj także:

PAP/jb/kor

Zobacz także

Zobacz także