more_horiz
Wiadomości

Groźny cyklon "Pit" wkroczył do Polski. Silne opady i porywisty wiatr w wielu województwach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 14:59
Ze środkowej części kraju na zachód przemieszcza się strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Wiatr będzie dosyć silny i porywisty z kierunków południowych i zachodnich. Obecna aura to efekt tzw. cyklonu "Pit".
Nadciąga groźny cyklon Pit. Przyniesie silne opady i porywisty wiatr
Nadciąga groźny cyklon "Pit". Przyniesie silne opady i porywisty wiatrFoto: cemT/shutterstock

W piątek do końca dnia zachmurzenie będzie całkowite z przejaśnieniami. Te większe spodziewane są okresami na południowym zachodzie.

Jak przekazała Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej, ze środkowej części kraju na zachód przemieszcza się strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Te opady stopniowo przechodzą w deszcz. Na zachodzie występują już opady deszczu. Dodatkowo na zachodzie i południu możliwe są burze.

"Na obszar centralny kraju - pas od północy, przez centrum kraju na południe - wydano ostrzeżenie meteorologiczne przed intensywnymi opadami śniegu. Ono będzie obowiązywało do późnego wieczora" - zaznaczyła synoptyk IMGW.

Dodała, że prognozowana wysokość opadów wynosi do 15 mm deszczu oraz od 10 do 15 cm śniegu. Ponadto okresami podczas opadów śniegu będzie ograniczona widzialność do ok. 300 m.

Temperatura na plusie w ciągu dnia

Temperatura maksymalna wyniesie od -1 st. C na wschodzie, ok. 3 st. C w dolinach karpackich i lokalnie na wschodzie Pomorza, do 8 st. C na zachodzie.

Wiatr na razie umiarkowany, ale będzie się wzmagał do silnego na zachodzie.

- Będzie to porywisty wiatr z kierunków południowych i zachodnich. Na zachodzie kraju porywy będą sięgały do 75 km/h, na Pomorzu Zachodnim do 85 km/h - powiedziała Pacocha.

Zaznaczyła, że na południu woj. dolnośląskiego powieje jeszcze silniej. Tam ogłoszone jest ostrzeżenie przed silnym wiatrem w stopniu drugim, na zachód kraju ze stopniem pierwszym.

W Karpatach porywy wiatru mogą dojść do 100 km/h, w Sudetach do 150 km/h. W górach możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Możliwe lawiny w Tatrach

- W Tatrach już obowiązuje 4 - wysoki - stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięta została część szlaków - mówił Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jak dodał, w takich warunkach lawiny mogą schodzić nawet miejscach, które zwykle uważane są za bezpieczne.

- Z tego powodu zamknięty jest szlak do Morskiego Oka oraz szlak przez Dolinę Roztoki do Pięciu Stawów. Nawet na tej asfaltowej drodze do Morskiego Oka może z wyżej położonych żlebów zejść jakaś bardzo duża lawina śnieżna - wyjaśnił Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają turystom wyjścia w góry. - Na najbliższy weekend najlepiej zaplanować sobie jakąś aktywność - jednak - niegórską. Nie ryzykować, w takich warunkach akcja ratunkowa może też bardzo długo potrwać - podkreślił przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pochmurna najbliższa noc

Noc z piątku na sobotę, jak przekazała synoptyk IMGW, nadal pochmurna z rozpogodzeniami na północy i północnym zachodzie kraju. - Nadal będą występowały opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na zachodzie i południu początkowo także będzie padał deszcz. Nad morzem wystąpią burze – podkreśliła Pacocha.

Prognozowana wysokość opadów to od 10 do 20 mm deszczu. O 5 cm powinna zwiększyć się pokrywa śnieżna w centrum, w Karpatach ten przyrost ma wynieść od 10 do 20 cm.

Okresami podczas opadów śniegu może być ograniczona widzialność do 300 m.

Temperatura minimalna wyniesie od -6 st. C na wschodzie i w rejonie podgórskich Karpat, ok. -2 st. C w centrum, do ok. 2 st. C na Wybrzeżu.

Wiatr jeszcze będzie dosyć silny i porywisty z kierunków południowych i zachodnich. Na Zachodnim Wybrzeżu i w rejonach sudeckich porywy wiatru będą się utrzymywały na poziomie 80-90 km/h, na zachodzie do 70 km/h, w centrum do 65 km/h, w Sudetach początkowo do 150 km/h. W górach nadal możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. 

»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także