more_horiz
Wiadomości

Miliony w łapówkach, przestępcy i potężne kontrakty. B. wiceminister w rządzie PO-PSL ma trafić do aresztu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 15:40
- Zatrzymany przez CBA były wiceminister skarbu Rafał Baniak ma trafić do aresztu na trzy miesiące - przekazał IAR rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński. O areszcie zdecydował Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. W tej samej sprawie CBA zatrzymało również trzech przedsiębiorców.
Miliony w łapówkach, przestępcy i potężne kontrakty. Baniak trafił do aresztu z zarzutami
Miliony w łapówkach, przestępcy i potężne kontrakty. Baniak trafił do aresztu z zarzutamiFoto: PAP/Tomasz Gzell

W minioną środę portal tvp.info podał, że funkcjonariusze CBA na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymali w śledztwie dot. korupcji cztery osoby, wśród których znalazł się Rafał Baniak (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska i publikację wizerunku).

Jak poinformowała PK, pozostali zatrzymani to Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Śledczy przeprowadzili przeszukania pomieszczeń Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie.

Polecenie wystawiania VAT

Co ważne, prokurator postawił Rafałowi Baniakowi, Arturowi P. i Wojciechowi S. zarzuty dotyczące kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, "polecenia określonym osobom wystawiania stwierdzających nieprawdę faktur VAT" w łącznej wysokości prawie 7 mln zł, popełnienia przestępstw karnoskarbowych oraz prania pieniędzy w łącznej wysokości prawie 4 mln zł.

Ponadto, jak podkreśla rzecznik PK, prokurator przedstawił byłemu wiceministrowi skarbu zarzut powoływania się na wpływy oraz "podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy, umożliwiając określonym spółkom kapitałowym uzyskanie zamówień publicznych polegających na zagospodarowaniu i przetwarzaniu odpadów pochodzących z Miasta Stołecznego Warszawy". W zamian za to Baniak miał przyjąć korzyść majątkową w wysokości 4 mln 990 tys. zł, "z czego podejrzany uczynił sobie stałe źródło dochodu".

Posłuchaj
00:16 12181624_1.mp3 Łukasz Łapczyński z prokuratury krajowej o zarzutach korupcyjnych (IAR)

Ważna postać Lewiatana

Rafał Baniak w 2006 r. został dyrektorem Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy w Polskiej Konfederacji Pracodawców Polskich Lewiatan, a następnie doradcą prezydenta i zastępcą dyrektora generalnego w Konfederacji Pracodawców Polskich, gdzie pełnił m.in. obowiązki sekretarza Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

W latach 2007-2011 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. W tym okresie reprezentował rząd m.in. w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Od 2011 do 2015 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2022 r. jest prezesem zarządu organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj też:

mn/tvp.info/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także