more_horiz
Wiadomości

Uwaga: trudne warunki na drogach. RCB ostrzega przed zamieciami śnieżnymi

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 18:33
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. Możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne. Panują trudne warunki na drogach.
RCB ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu
RCB ostrzega przed intensywnymi opadami śnieguFoto: PAP/Grzegorz Momot

Esemes z ostrzeżeniami został wysłany do mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego oraz południowych części województw śląskiego i małopolskiego.

Obecnie w całym kraju pada śnieg. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w górach i rejonach podgórskich dopada 10 cm śniegu. Na północy możliwe są burze. Temperatura od minus 6 stopni na południu kraju, do 3 stopni nad morzem. Wiatr północny, na południu i nad morzem w porywach do 65 km na godzinę, w górach do 90 km na godzinę. Występują zawieje i zamiecie śnieżne.

Możliwe lawiny w Tatrach

- W Tatrach już obowiązuje 4 - wysoki - stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięta została część szlaków - mówił Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jak dodał, w takich warunkach lawiny mogą schodzić nawet miejscach, które zwykle uważane są za bezpieczne.

- Z tego powodu zamknięty jest szlak do Morskiego Oka oraz szlak przez Dolinę Roztoki do Pięciu Stawów. Nawet na tej asfaltowej drodze do Morskiego Oka może z wyżej położonych żlebów zejść jakaś bardzo duża lawina śnieżna - wyjaśnił Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają turystom wyjścia w góry. - Na najbliższy weekend najlepiej zaplanować sobie jakąś aktywność, jednak - niegórską. Nie ryzykować, w takich warunkach akcja ratunkowa może też bardzo długo potrwać - podkreślił przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego.

»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także