more_horiz
Wiadomości

Wspólna akcja polskich i francuskich strażaków. Przekazali Ukraińcom kontener medyczny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 16:43
Ukraińcy otrzymali mobilną przychodnię, która będzie wykorzystywana przez wojsko na froncie. To dar organizacji Francuscy Strażacy Humanitarni (PHF). Do przekazania kontenera medycznego doszło w sobotę w Przemyślu.
Mobilna przychodnia o wartości 150 tysięcy euro przekazana dla potrzeb ukraińskiego wojska
Mobilna przychodnia o wartości 150 tysięcy euro przekazana dla potrzeb ukraińskiego wojskaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Jak powiedział na konferencji w Przemyślu prezes PHF płk Jerome Giron, kontener to efekt dobrej współpracy między francuskimi i polskimi strażakami.

- Cieszę się, że łączą nas te same wartości, które wyznają również mieszkańcy Ukrainy. Niestety przekonaliśmy się o tym, w tak dramatycznych okolicznościach. Organizacja, której przewodzę, chcę wykorzystać ten moment, aby pokazać naszą solidarność - dodał płk Giron.

Francuz podziękował za pomoc i współpracę polskim partnerów, w tym przede wszystkim Związkowi OSP RP. - Efektem tej współpracy z polskimi partnerami jest ten medyczny kontener, w którym będzie można udzielać pierwszej pomocy i przyjmować pacjentów, także tych poważnie rannych - mówił płk Giron.

Wojna na Ukrainie. Bliska polsko-francuska współpraca

Dyr. zarządu wykonawczego związku OSP RP Grzegorz Szyszko podkreślił, że współpraca z francuskimi kolegami rozpoczęła się już w pierwszych dniach wojny. - Wiele organizacji z całej Europy zgłaszało się do nas i oferowało pomoc Ukrainie. Jedną z takich organizacji była właśnie fundacja francuskich strażaków. Oni też przyjechali do nas i pomagali tutaj na miejscu - dodał.

Grzegorz Szyszko zaznaczył, że przekazany w sobotę kontener medyczny jest efektem tej bliskiej współpracy z Francuzami.

Wnętrzne mobilnej przychodni Wnętrzne mobilnej przychodni

W medycznym kontenerze będzie można przeprowadzić wstępne konsultacje medyczne. Jest on również przystosowany do udzielania pierwszej pomocy i realizacji prostych zabiegów. Powierzchnia mobilnej przychodni to niemal 30 mkw.

Razem z kontenerem do Ukrainy polscy strażacy ochotnicy przekazali 20 agregatów prądotwórczych i 180 śpiworów.

Zobacz także:

Zobacz także: minister Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także