more_horiz
Wiadomości

Ustawa wiatrakowa w Sejmie. Bochenek: nowe przepisy będą chroniły mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 10:48
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział, że nowe przepisy dotyczące budowy elektrowni wiatrowych, będą chroniły mieszkańców. Dziś posłowie kontynuują prace nad tak zwaną ustawą wiatrakową.
Rafał Bochenek o ustawie wiatrakowej: nowe przepisy będą chroniły mieszkańców
Rafał Bochenek o ustawie wiatrakowej: nowe przepisy będą chroniły mieszkańcówFoto: shutterstock

Poseł Bochenek na konferencji prasowej w Sejmie zaznaczył, że nowe przepisy ułatwiające budowę wiatraków w okolicach terenów zamieszkanych, jednak zabezpieczą interesy mieszkańców.

- Nie może być tak, że jeżeli chodzi o budowę wiatraków to będzie tu panować wolna amerykanka. Na pewno te przepisy, ktore są zawarte w tej ustawie zabezpieczają mieszkańców i ich postulaty. Bardzo często spotykając się w Polsce w mniejszych i  większych miejscowościach padały argumenty, że istnieje zagrożenie, że te wiatraki będą lokalizowane w niedużych odległościach od zabudowań mieszkalnych. Właśnie temu ma służyć ta poprawka - by uchronić mieszkańców.

Posłuchaj
00:25 12187142_1.mp3 Rafał Bochenek: nowe przepisy ułatwiające budowę wiatraków w okolicach terenów zamieszkanych, jednak zabezpieczą interesy mieszkańców (IAR)

Podczas prac w sejmowych komisjach przyjęto poprawkę, by odległość od zabudowań wynosiła 700 metrów, a nie - jak proponowano w rządowym projekcie - 500 metrów. Limit ten nie dotyczy budynków gospodarczych i rolniczych.
Zmiany w tej ustawie są jednym z kamieni milowych, które nasz kraj musi zrealizować, aby Komisja Europejska odblokowała środki na wypłatę z Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj także:

IAR/koz

Zobacz także

Zobacz także