more_horiz
Wiadomości

"Był osobą naprawdę wybitną". Premier o Janie Olszewskim dla Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 14:56
Premier Mateusz Morawiecki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Jan Olszewski zostawił nam wartości arcypolskie. 
Premier Mateusz Morawiecki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Jan Olszewski zostawił nam wartości arcypolskie
Premier Mateusz Morawiecki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Jan Olszewski zostawił nam wartości arcypolskieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szef rządu i Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyli wieńce w czwartą rocznicę śmierci byłego premiera przed jego pomnikiem w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

W uroczystości wzięli udział także ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego oraz współpracownicy i członkowie rodziny Jana Olszewskiego.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że były premier nie tylko dbał o to, aby Polska powstała znowu jako wolny kraj, co stało się w 1989 roku, ale też później walczył o to, by prawdziwie odzyskiwała swoją wewnętrzną suwerenność.

- Premier Olszewski, którego poznałem w momencie, jak bronił mojego ojca w 1988 roku, był osobą naprawdę wybitną, ponieważ nie tylko intelektualnie, ale też swoją osobowością potrafił przekonywać do najwyższych racji - zaznaczył szef rządu.

Jan Olszewski pełnił urząd premiera od 6 grudnia 1991 roku do 5 czerwca 1992. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji. Został odznaczony Orderem Orła Białego.

Posłuchaj
00:20 12187769_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o Janie Olszewskim (IAR)

Silna Polska

Szef polskiego rządu wcześniej oddał hołd Janowi Olszewskiemu w mediach społecznościowych. Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku: "Kiedy w nielegalnych gazetkach przeczytałem o Polskim Porozumieniu Niepodległościowym i o tym, że jednym z jego założycieli był Jan Olszewski, stał się on dla mnie uosobieniem walki o niepodległość".

Jak dodał, premier Olszewski "(...) zawsze dążył do tego, aby Polska była prawdziwie silna i niepodległa".

Wieniec w imieniu Prezydenta

W czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego minister Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, złożył w imieniu Prezydenta wieniec na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, gdzie spoczywa szef rządu z lat 1991-92 - poinformowano na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Jak poinformowano, na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbyła się we wtorek w południe uroczystość z okazji 4. rocznicy śmierci Jana Olszewskiego.
Obok przedstawicieli Prezydenta RP, w uroczystości wzięli udział także m.in. parlamentarzyści oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Jan Olszewski pełnił urząd premiera od 6 grudnia 1991 mroku do 5 czerwca 1992. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji. Został odznaczony Orderem Orła Białego.

PAP/IAR/koz

Zobacz także

Zobacz także