more_horiz
Wiadomości

Słoneczniej, ale mroźno. Sprawdź prognozę pogody na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 06:53
Więcej słońca można spodziewać się już w środę. Zachmurzenie będzie na ogół małe i umiarkowane, duże pojawi się jedynie miejscami. W nocy, jak powiedział synoptyk IMGW Kamil Walczak, temperatura na południowym wschodzie spadnie do minus 15 st. C, w rejonie Karpat nawet do minus 18.
IMGW prognozuje więcej przejaśnień, ale i mróz.
IMGW prognozuje więcej przejaśnień, ale i mróz.Foto: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Rano mogą utrzymywać się jeszcze stopniowo zanikające mgły ograniczające widzialność do 300 m.

- Słaby, wręcz symboliczny, śnieg możliwy jedynie na wschodzie kraju – zaznaczył Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Temperatura maksymalna w środę wyniesie od ok. minus 3 stopni Celsjusza na południowym wschodzie kraju do 2 stopni na plusie na zachodzie i na Wybrzeżu. W rejonach podgórskich Karpat, zwłaszcza na Podhalu, będzie zimniej. Tam w najcieplejszym momencie dnia zaledwie ok. minus 6 stopni Celsjusza.

Walczak zaznaczył, że choć na rzekach i jeziorach pojawiły się zjawiska lodowe, to lód jest dość słaby, stąd apele, do których przyłącza się IMGW, o niewchodzenie na lód. Wiatr w środę będzie słaby i umiarkowany. Jedynie nad samym morzem porywisty, z kierunków południowych.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Noc ze środy na czwartek z zachmurzeniem umiarkowanym, bez opadów. - Będą się tworzyć lokalne mgły, zwłaszcza w centralnej Polsce, ograniczające widzialność do ok. 500 m. One nie będą tak uciążliwe jak poprzedniej nocy – powiedział Walczak. Synoptyk IMGW przekazał, że to będzie kolejna mroźna noc.

Silny mróz nocą

- Temperatura minimalna wyniesie od ok. minus 15 stopni Celsjusza na południowym wschodzie, i to nie tylko w obszarach podgórskich, do ok. minus 4-5 stopni Celsjusza na zachodzie i na północy kraju. Najcieplej będzie na Wybrzeżu. Tam minus 2 stopnie. Natomiast w rejonach podgórskich Karpat można się spodziewać spadku temperatury nawet do minus 18 stopni Celsjusza – ostrzegł, przypominając o wydanych dla obszarów podgórskich Karpat i Sudetów ostrzeżeniach przed silnym mrozem na najbliższe noce.

Wiatr będzie na ogół słaby. Jedynie nad morzem i na samych krańcach południowo-zachodnich okresami porywisty.
Mroźne noce utrzymają się przez kilka najbliższych dni. Od weekendu stopniowo będzie się ocieplać i po nim na zachodzie jest szansa nawet na 10 stopni Celsjusza na plusie. W przyszłym tygodniu może zrobić się słonecznie, niemal bezwietrznie i na plusie w całym kraju.

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także