more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda potępił skazanie Andrzeja Poczobuta. "Sprawiedliwość wygra"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 17:08
Prezydent Andrzej Duda potępił skazanie Andrzeja Poczobuta przez władze Białorusi. We wpisie na Twitterze polski przywódca nazwał wyrok haniebnym.
Prezydent A. Duda potępił skazanie Andrzeja Poczobuta przez białoruski reżim
Prezydent A. Duda potępił skazanie Andrzeja Poczobuta przez białoruski reżimFoto: prezydent.pl; Twitter

Białoruski reżim oskarżył Andrzeja Poczobuta o "wzniecanie nienawiści" i "wzywanie do nakładania sankcji na Białoruś". Sąd Okręgowy w Grodnie wydał na niego wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze.

"Polska historia końca XX wieku pokazuje, że moskiewscy namiestnicy stający przeciw własnemu społeczeństwu muszą upaść, a sprawiedliwość wygra. Zwycięży Wolna Białoruś i jej wierny syn Andrzej Poczobut!" - ocenił Andrzej Duda.

Skandaliczny wyrok

Także polskie MSZ potępia niesprawiedliwy wyrok wydany przez białoruski sąd na Andrzeja Poczobuta. Rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina napisał na Twitterze, że Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. "Stoimy za nim i będziemy stać. Nadejdzie dzień, kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi" - dodał.

Andrzej Poczobut przebywa za kratami od marca 2021 roku. Reżim próbował go nakłonić do wyjazdu z Białorusi, ale działacz polskiej mniejszości odmówił. Nie zgodził się też na wysłanie prośby o ułaskawienie do dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Były konsul RP w Grodnie Jarosław Książek nazwał Andrzeja Poczobuta "człowiekiem niezłomnego charakteru", który wiele wycierpiał. W ocenie białoruskich opozycjonistów proces działacza Związku Polaków i wyrok skazujący to elementy represji reżimu Łukaszenki wobec polskiej mniejszości.

Czytaj także:

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także