more_horiz
Wiadomości

Minister Puda: należy ponownie przemyśleć strategię odchodzenia od węgla

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 09:26
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że należy ponownie przemyśleć strategię odchodzenia od wydobycia węgla kamiennego w Polsce. W maju 2021 roku rząd zawarł z górniczymi związkami umowę społeczną zakładającą wygaszanie polskich kopalń do 2049 roku.
Minister Puda mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że na decyzje w tej sprawie powinna mieć jednak wpływ wojna na Ukrainie
Minister Puda mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że na decyzje w tej sprawie powinna mieć jednak wpływ wojna na UkrainieFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Minister Puda mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że na decyzje w tej sprawie powinna mieć jednak wpływ wojna na Ukrainie. 

Dywersyfikacja źródeł

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że uchwalona wczoraj ustawa znacząco poszerza możliwości budowy farm wiatrowych w Polsce. Przypomniał, że nowe przepisy określają minimalną odległość od zabudowań, w jakiej będą mogły powstawać wiatraki, na 700 metrów.

Puda podkreślił, że w obecnej sytuacji geopolitycznej farmy wiatrakowe są kolejnym sposobem na dywersyfikację dostaw energii.

- Wiatraki są z jednym z komponentów dywersyfikacji źródeł energii i stanowią również o bezpieczeństwie, czy będą stanowiły o zwiększeniu bezpieczeństwa - wyjaśniał minister Grzegorz Puda.

Posłuchaj
00:19 12191358_1.mp3 Program 1 Polskiego Radia: Grzegorz Puda o transformacji energetycznej (IAR)

Farmy wiatrowe

Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Za było 214 posłów, przeciw 27, a 209 wstrzymało się od głosu.

Ustawa liberalizuje przepisy w zakresie budowy elektrowni wiatrowych. Przewiduje, że minimalna odległość od zabudowań, w jakiej będą mogły powstawać tego typu inwestycja, wynosi 700 metrów. Obecnie obowiązuje zasada 10H, która oznacza, że elektrownie wiatrowe mogą powstawać w odległości co najmniej dziesięciokrotności wysokości wiatraka.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek podkreślił, że odległość określona w ustawie ma charakter kompromisowy. 

Posłuchaj
00:24 12191348_1.mp3 Program 1 Polskiego Radia: minister Grzegorz Puda o ustawie regulującej budowę farm wiatrowych (IAR)

Ustawa jest jednym z kamieni milowych, których spełnienie jest warunkiem wypłaty środków unijnych na polski Krajowy Plan Odbudowy.

Czytaj także:

***

Teraz nad przepisami uchwalonymi dziś przez posłów będzie pracował Senat.

IAR/as/kor

Zobacz także

Zobacz także