more_horiz
Wiadomości

Inwestycje w zakresie elektrowni wiatrowych. Sejm uchwalił ustawę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 21:05
Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Liberalizuje ona przepisy w tym zakresie. Przewiduje, że minimalna odległość od zabudowań w jakie będą mogły powstawać elektrownie wiatrowe zostanie zmniejszona do 700 metrów.
Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych
Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowychFoto: Shutterstock.com/vivooo

Rządowy projekt nowelizacji liberalizuje między innymi procedury budowania nowych instalacji wiatrowych. Chodzi o zasadę 10H, określającą minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań. Instalacje wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od zabudowań. Limit ten nie dotyczy budynków gospodarczych i rolniczych. 

Sejm przyjął w głosowaniu poprawkę posła Marka Suskiego wniesioną w czasie prac parlamentarnych. Poseł w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że zwiększenie odległości z 500 do 700 metrów poparł rząd. Poseł odniósł się też do propozycji Solidarnej Polski, która postulowała o zwiększenie odległości do 1000 metrów.

- Myślę, że jest to przesadne rozwiązanie, tak jak przesadnym jest zmniejszanie odległości do zera, bo takie też były propozycje opozycji - powiedział.

Energetyka wiatrowa. "Inwestycja trwają długo" 

Marek Suski mówił też o wpływie zwiększenia odległości z 500 do 700 metrów na rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. W jego ocenie, nie "zmieni to diametralnie różnicy". Dodał, że inwestycje trwają długo.

- Na tych terenach, które będą uwolnione przez najbliższe dwa, trzy lata będzie tyle przestrzeni, że te inwestycje będą się posuwać w takim samym tempie - powiedział. 

Rządowy projekt ustawy zakłada ponadto, że 10 procent energii produkowanej przez lądową farmę wiatrową ma być przekazywane na rzecz społeczności lokalnej. Taki zapis znalazł się w autopoprawce do projektu, którą rząd przyjął w grudniu ubiegłego roku. Teraz nad ustawą będzie pracował Senat.

Posłuchaj
00:22 12189312_1.mp3 Marek Suski mówił o wpływie zwiększenia odległości z 500 do 700 metrów na rozwój energetyki wiatrowej w Polsce (IAR)

Do uchwalonej ustawy odniosła sią też na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

"Przepisy te wspierają głos społeczności lokalnej, wprowadzają też bezpieczne zasady budowy i utrzymania wiatraków" - podkreśliła.

Czytaj także:

Zobacz: Anna Moskwa minister klimatu i środowiska w Programie 3 Polskiego Radia

IAR

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także