more_horiz
Wiadomości

Szczyt UE. Radosław Fogiel: będziemy postulować przekazanie rosyjskich pieniędzy na odbudowę Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 09:42
Kolejne sankcje dla Rosji to - według szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosława Fogla (PiS) - główna kwestia, którą Polska będzie podnosić na szczycie UE. - Będziemy postulować przekazanie pieniędzy z zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy i walkę z wyższymi cenami energii - powiedział.
Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji?
Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji?Foto: Amani A/Shutterstock

W Brukseli w czwartek rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, gospodarce i nielegalnej imigracji.

Radosław Fogiel pytany w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia, o co Polska zawalczy podczas tego szczytu, stwierdził, że przede wszystkim o kolejne sankcje przeciw Rosji. - Będziemy postulować przekazanie pieniędzy z zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy i walkę z wyższymi cenami energii - powiedział. Dodał, że pewnie pojawią się także kwestie rozpoczęcia procesu akcesyjnego Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski w Brukseli

W szczycie ma wziąć udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w środę odwiedził Londyn i Paryż. Według nieoficjalnych informacji przede wszystkim zwróci się on do przywódców dwudziestkisiódemki z apelem o większe dostawy broni dla Ukrainy, w tym artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, czołgów, samolotów oraz amunicji.

- Prezydent przyjedzie do Brukseli, by osiągnąć konkretne wyniki. Przede wszystkim chodzi o broń. Potrzebujemy wsparcia Rady Europejskiej, aby przyspieszyć dostawy broni na Ukrainę - powiedział w środę dziennikarzom przedstawiciel ukraińskich władz. Jak dodał, choć Rada Europejska nie decyduje o dostawach broni, a decyzja ta spoczywa w gestii poszczególnych stolic unijnych, to jednak szczyt może wysłać silny sygnał polityczny.

Posłuchaj
00:11 12191423_1.mp3 Radosław Fogiel o unijnym szczycie w Brukseli (Program 1 Polskiego Radia)

Wołodymyr Zełenski zwróci się też z apelem o przyspieszenie działań UE w celu przyjęcia Ukrainy do wspólnoty. - Jesteśmy przekonani, że decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych może zostać podjęta jeszcze w tym roku - ocenił ukraiński urzędnik.

Przywódcy UE będą rozmawiać również o tym, jak należy zapewnić długookresową konkurencyjność, dobrobyt i pozycję UE na arenie międzynarodowej. Zastanowią się także nad środkami, które należałoby zastosować, by wspomóc unijny przemysł. Rada Europejska będzie rozmawiać też o nielegalnej imigracji, skupiając się na skutecznej kontroli granic zewnętrznych i szerszych działaniach w krajach pochodzenia.

Czytaj także:

Zobacz także: Radosław Fogiel w Programie 1 Polskiego Radia

ng/IAR/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także