more_horiz
Wiadomości

Spotkanie ministrów obrony Polski i Niemiec. Rozmowy o koalicji państw, które chcą przekazać czołgi Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 15:53
Rozmowa z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem będzie dotyczyć koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard i które są gotowe przekazać je Ukrainie. Będziemy rozmawiać, jak zbudować taką koalicję w stosunkowo krótkim czasie - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak: będę rozmawiać z ministrem obrony Niemiec o koalicji państw, które chcą przekazać Ukrainie czołgi
Mariusz Błaszczak: będę rozmawiać z ministrem obrony Niemiec o koalicji państw, które chcą przekazać Ukrainie czołgiFoto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

W środę z ministrem obrony Niemiec spotkał się w Warszawie szef BBN Jacek Siewiera. Tematem rozmowy było wsparcie Ukrainy. Boris Pistorius ma spotkać się też z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. 

Minister Mariusz Błaszczak wskazał, że będzie z nim rozmawiał na temat "koalicji, którą budujemy, o której mówił prezydent Andrzej Duda 11 styczna we Lwowie". - Koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard, które są gotowe, żeby te czołgi przekazać na Ukrainę - dodał szef MON.

Podkreślił, że zarówno Polska i jak Niemcy przekażą Ukrainie po 14 takich czołgów. - Jesteśmy trochę rozczarowani tą liczbą ze strony Niemiec - zaznaczył.

Zachodnie czołgi dla Ukrainy

Przekazał, że podczas rozmowy będzie też stawiał sprawy, o których rozmawiał z naszymi partnerami podczas dwóch wideokonferencji. - Tej ostatniej, którą przeprowadziłem razem z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem w Kijowie. Wówczas też rozmawialiśmy na temat wyzwań, które stoją przed budową tej koalicji - dodał minister.

- Powiem wprost, że największym wyzwaniem są części zamienne do czołgów. Producent tych części zamiennych, to niemiecka firma. Liczę więc na to, że minister Pistorius skoncentruje swoją aktywność na tym, żeby przemysł niemiecki sprostał wyzwaniu i żeby można było stworzyć punkty serwisowe, w których czołgi byłyby naprawiane - zaznaczył szef MON.

Zwrócił też uwagę, że od poniedziałku trwa już szkolenie ukraińskich załóg na polskich czołgach, na polskich leopardach. - Będziemy przygotowani w ciągu stosunkowo krótkiego czasu, żeby spełnić ten warunek, który dotyczy koalicji wspierającej Ukrainę czołgami Leopard - powiedział.

- Rozmowa z moim niemieckim odpowiednikiem będzie skoncentrowana właśnie na tej sprawie, jak tą koalicję należy zbudować w stosunkowo krótkim czasie - dodał.

Czytaj także:

Deklaracja ministra obrony Niemiec

We wtorek podczas wizyty w Kijowie Boris Pistorius zapowiedział dostawę ponad 100 czołgów Leopard 1A5. Zezwolenie niemieckiego rządu opiewa na 178 wozów, dokładna liczba dostarczanych czołgów będzie zależeć od ich stanu technicznego. Do lata ma to być 20-25 czołgów, do końca roku - do 80. Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku Ukraina ma otrzymać ponad 100 wozów. Czołgi mają pochodzić nie tylko z Niemiec, ale od grupy państw europejskich.

Pod koniec stycznia Niemcy zgodziły się także na dostawę Ukrainie czołgów Leopard 2. Jak informowało tamtejsze ministerstwo obrony, Polska ma być państwem wiodącym wśród krajów przekazujących czołgi Leopard 2A4 (przygotowania do ich przekazania rozpoczęła także Kanada), a Niemcy - wśród donatorów wersji 2A6. Wielka Brytania postanowiła przekazać Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, Francja rozważa wsparcie Ukrainy swoimi wozami Leclerc. Polska ma dać Ukrainie także 60 czołgów innych typów, w tym 30 PT-91 Twardy.

Od połowy stycznia w Polsce stacjonują niemieccy żołnierze obsługujący rozlokowane na wschodzie kraju baterie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Sprzęt ten został wysłany przez Niemcy w celu wzmocnienia obrony powietrznej wschodniej flanki NATO. Propozycja rozlokowania niemieckich patriotów w Polsce została wysunięta przez Niemcy po upadku rakiety w przygranicznym Przewodowie 15 listopada ubiegłego roku.

Zobacz także: Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także