more_horiz
Wiadomości

Wicepremier Błaszczak: stworzyliśmy bardzo dobre warunki zawodowej służby wojskowej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:02
Wojsko Polskie rozrasta się, a ubiegły rok był rekordowy jeżeli chodzi o liczbę powołań - mówił w Sejmie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
Minister obrony narodowej Mariusz BłaszczakFoto: Jacek Szydlowski / Forum

Mariusz Błaszczak krytykował w Sejmie polityków poprzednich rządów, zarzucając im, że likwidowali oni kolejne jednostki wojskowe, co doprowadziło, jak mówił, "do tego, że Polska stała otworem przed Putinem, przed Rosją".

- My zapewniliśmy to, że powstają nowe jednostki - podkreślił wicepremier. Przypomniał, że formowana jest kolejna dywizja na Podlasiu. - Reaktywowaliśmy dywizję, którą rozwiązaliście w 2011 roku, a więc 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki - podkreślił, zwracając się do polityków rządzących w czasach koalicji PO-PSL.

Mariusz Błaszczak mówił też, że  Żelazna Dywizja otrzyma w tym roku czołgi Abrams, "najcięższe czołgi, które zapewnią zamknięcie bramy brzeskiej". - Rozwijamy Wojsko Polskie - oświadczył.

Szef MON: w zeszłym roku do wojska wstąpiło 4700 osób więcej niż z niego odeszło

Odniósł się też do kwestii odejść z Wojska Polskiego. Jak zaznaczył,  w ubiegłym roku o 4700 osób więcej wstąpiło do armii niż odeszło z niej. Minister Błaszczak mówił w Sejmie, że do odejść przyczynia się - paradoksalnie - coraz lepsza sytuacja gospodarcza. - Ci ludzie uzyskali już maksimum swoich dodatków, wysłużyli maksimum emerytury, jest bardzo niskie bezrobocie w naszym kraju - to też jest zasługą rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówił.

Posłuchaj
00:32 12191709_1.mp3 Szef MON o przyczynach odejść z Wojska Polskiego (IAR) 

Wskazał też inny powód podejść. - Fakt zmiany służby wojskowej. Kiedyś to była praca od 7.30 do 15.30. Dziś jest to służba - podkreślił.

Czytaj również:

ms

Zobacz także

Zobacz także