Choroby neurologiczne. Wiceminister zdrowia: to strategiczny obszar polityki lekowej

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski powiedział, że neurologia jest jedną z najsilniej rozwijających się dziedzin medycyny. Wiceszef resortu zdrowia uczestniczył w debacie z okazji jubileuszu dziewięćdziesięciolecia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

2023-02-10, 16:40

Choroby neurologiczne. Wiceminister zdrowia: to strategiczny obszar polityki lekowej
Około 5 mln Polaków rocznie wymaga pomocy neurologicznej. Foto: shutterstock/Gorodenkoff

Wiceminister Miłkowski podkreślił, że obecnie jest prowadzonych bardzo wiele badań klinicznych w zakresie neurologii, co oznacza, że będziemy mieli skuteczniejsze technologie medyczne i niemedyczne leczenia tych chorób.

- Choroby neurologiczne w zakresie polityki lekowej są ewidentnie strategicznym obszarem, ponieważ z zakresu chorób nieonkologicznych jest największa liczba programów lekowych w neurologii - podkreślił wiceminister.

Posłuchaj

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski o polityce lekowej (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

- W związku ze starzeniem się społeczeństwa choroby neurologiczne stają się ogromnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Obecnie około pięciu milionów Polaków rocznie wymaga pomocy neurologicznej. Są to różne choroby - od udarów mózgu, poprzez chorobę Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, padaczkę, po migrenę czy choroby genetyczne - wskazał prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego profesor Konrad Rejdak.

Posłuchaj

Prezes PTN profesor Konrad Rejdak o chorobach neurologicznych (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Duże postępy w dziedzinie neurologii

- Neurologia jest dziedziną medycyny, w której w ostatnich dekadach dokonał się ogromny postęp - zarówno jeżeli chodzi o diagnostykę, jak i leczenie  - dodała prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego profesor Alina Kułakowska.

REKLAMA

- Cała rzesza cząsteczek jest w trakcie badań, czekamy przełom w leczeniu choroby Alzheimera, który - wydaje się - że jest w zasięgu ręki. Mamy duże osiągnięcia jeżeli chodzi o metody diagnostyczne i terapeutyczne. Teraz głównym naszym problemem jest to, żeby móc je w sposób efektywny wykorzystywać i żeby pacjenci mogli z tych metod w pełni korzystać - wskazała profesor.

Posłuchaj

Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego profesor Alina Kułakowska: o postępach medycyny w zakresie neurologii (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

W Polsce brakuje neurologów. Obecnie w zawodzie pracuje około 3600 lekarzy tej specjalizacji, ale aż jedna trzecia z nich jest już wieku emerytalnym.

Czytaj także:

IAR/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej