IPN odnowił grób generała Mieczysława Sawickiego. Dziś oficjalne odsłonięcie
W niedzielę w południe na cmentarzu świętego Piotra w Iver pod Londynem zostanie odsłonięty odnowiony nagrobek generała Mieczysława Sawickiego. Grób oficera Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie został wyremontowany przez Instytut Pamięci Narodowej.
2023-02-12, 06:00
Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek wyjaśnił, że grób generała był w złym stanie i musiał zostać przywrócony do godnej tego oficera formy. - Pochowany został w bardzo skromnym grobie, postawiono tam prosty drewniany krzyż z tabliczką imienną o rozmiarach wizytówki, która była już nieczytelna - powiedział Adam Siwek.
- Oczywistym było to, że musimy ten grób urządzić w sposób trwały, w takiej formie, żeby udało się tam umieścić wszystkie zasługi, podstawową informację o tym, kim był, jak ważną osobą był dla polskiej historii - tak że sfinansowaliśmy wykonanie takiego pomnika nagrobnego, który zostanie odsłonięty - dodał.
IPN odnowił grób gen. Mieczysława Sawickiego
Adam Siwek przypomniał, że generał Mieczysław Sawicki był wybitnym żołnierzem. Był oficerem broni pancernej, walczył w obronie Rzeczypospolitej w 1939 roku, po przegranej wojnie obronnej wydostał się z kraju. Wziął udział w walkach w Tobruku, zasłynął z brawurowych akcji wywiadowczych, a także z bohaterskiej akcji ratowania swoich rannych podkomendnych, za co otrzymał Order Virtuti Militari.
Po zakończeniu walk w Afryce został oficerem 4 Pułku Pancernego "Skorpion", a następnie na własny wniosek dostał przydział do lotnictwa myśliwskiego. W 1944 roku zaczął służbę w 318 Gdańskim Dywizjonie Myśliwsko-Rozpoznawczym, z którym wykonał 103 loty bojowe na froncie włoskim. Za swe wojenne dokonania otrzymał również wysokie brytyjskie odznaczenia Distinguished Service Order oraz Distinguished Flying Cross.
REKLAMA
Generał Mieczysław Sawicki po zakończeniu II wojny pozostał w Anglii, był między innymi sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari w Londynie. Zmarł 12 lutego 2008 w Iver Buks pod Londynem. W 2022 roku spuścizna po generale Sawickim została przekazana do Archiwum IPN w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci.
Posłuchaj
- Rocznica pierwszej masowej wywózki na Sybir. Historyk: liczba polskich ofiar tych represji przekroczyła milion
- "PRL - historia prawdziwa". Prof. Tomasz Panfil o aferach "Zalew" i "Żelazo"
ng/IAR
REKLAMA