more_horiz
Wiadomości

Polscy politycy komentują wystąpienie Joe Bidena. "Potwierdził zaangażowanie USA w naszej części świata"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 21:37
Prezydent USA Joe Biden we wtorek wygłosił przemówienie w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Jego wystąpienie zostało szeroko skomentowane m.in. przez polskich polityków. Jak podkreślił rzecznik PiS Rafał Bochenek, to ważne, że amerykański przywódca potwierdził zaangażowanie USA w naszej części świata oraz wyraził wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim okupantem.
Prezydent USA Joe Biden wygłosił przemówienie do narodu polskiego
Prezydent USA Joe Biden wygłosił przemówienie do narodu polskiegoFoto: EVELYN HOCKSTEIN / Reuters / Forum

Amerykański przywódca podkreślił w Warszawie m.in. zobowiązanie USA do wypełniania zapisów Traktatu Północnoatlantyckiego i obrony każdej części ziemi państw Sojuszu. Joe Biden dodał też, że wsparcie USA dla Ukrainy nie będzie zachwiane.

Wizyta Joe Bidena w Polsce

Odnosząc się do tego wydarzenia, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych zwrócił uwagę, że prezydent Joe Biden mówił, iż świat Zachodu jest zjednoczony w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę. - Po raz drugi w Warszawie podkreślił nienaruszalność, świętość Sojuszu i art. 5, [mówiącego - red.] że atak na jednego [członka NATO - red.] jest atakiem na wszystkich. To jest niezwykle ważne - powiedział Radosław Fogiel.

Dodał też, że amerykański prezydent podkreślił konieczność i nieuchronność ukarania Rosji oraz zapewnił o wsparciu dla Ukrainy do momentu jej zwycięstwa. - Joe Biden dokonał jasnego podziału na wolny świat i na autorytaryzmy - ocenił. Jak wskazał, amerykański przywódca mówił "do wielu krajów, które można uznać za autorytarne, nie tylko do Rosji".

Podkreślił też, że Joe Biden podziękował Polsce i Polakom za to wszystko, co robią dla Ukrainy od momentu rosyjskiej napaści. - Trzykrotnie powtórzone "dziękuję" też jest bardzo wymowne - zaznaczył.

Czytaj także:

Posłuchaj
01:00 12213531_1.mp3 Przemówienie prezydenta Joe Bidena w Warszawie - relacja Karola Surówki (IAR) 

"Bardzo ważny wieczór w Warszawie"

Z kolei wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział dziennikarzom, że wystąpienie amerykańskiego przywódcy było znakiem sprzeciwu wobec głosów domagających się powrotu do poprzednich relacji z Rosją. - Bardzo istotne wstąpienia prezydenta Bidena i prezydenta Dudy, bardzo ważny wieczór w Warszawie - podkreślił.

Według niego "sekwencja tych dwóch wizyt w Kijowie i Warszawie to niezwykle ważny sygnał tego, że Stany Zjednoczone stoją u boku Polski, u boku Ukrainy, że NATO jest najsilniejszym sojuszem wojskowym w historii".

- To dzisiaj mocno wybrzmiało, a to jest niezwykle ważne przeciwko tym różnym głosom, które się pojawiają, oczywiście na czele z głosem samego Putina, ale też różnych jego apologetów czy ludzi, którzy chcieliby wrócić do dawnego modelu relacji z Rosją, że to się nie wydarzy, że nie ma zgody na to, żeby Rosja dokonywała zbrodni, nie ma zgody na agresję, morderstwa, których Rosja się codziennie na Ukrainie dopuszcza - powiedział.

Według wiceszefa MSZ stanowisko USA "jest tak samo jednoznaczne", jak Polski i całej koalicji państw wspierających Kijów. - Wspieramy Ukrainę, bo to jest kwestia naszego bezpieczeństwa - podkreślił Paweł Jabłoński.

"Pozycja Polski wzrasta"

Natomiast rzecznik PiS Rafał Bochenek podkreślił, że to "ważne, że prezydent Joe Biden potwierdził zaangażowanie USA w naszej części świata, a wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim okupantem jest celem całego Sojuszu".

- Putin liczył, że zdobędzie Kijów - nie udało się. Liczył, że osłabi Europę poprzez szantaż energetyczny - nie udało się. Miał nadzieję, że podzieli NATO - nie wyszło. Na każdym froncie poniósł klęskę - przypomniał.

Polityk PiS zaznaczył też, że Polska jest częścią demokratycznego, wolnego świata, a kolejna, historyczna wizyta amerykańskiego prezydenta w przeciągu jednego roku świadczy o trwałości sojuszy, w jakich, jako Polska, jesteśmy. - Komentatorzy z całego świata podkreślają, że pozycja Polski wzrasta, a nasza ojczyzna staje się filarem sojuszu północnoamerykańskiego zarówno z uwagi na bliską współpracę z Amerykanami, jak również działania, jakie podejmujemy, i które są nakierowane na budowę jednej z największych i najnowocześniejszych armii w Europie - powiedział.

- Warto pamiętać, iż kluczowa tutaj jest ustawa o obronie ojczyzny, przygotowywana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - dodał. Zdaniem Rafała Bochenka ostatnie miesiące potwierdziły słuszność "tej politycznej drogi, jaką obraliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość, i z której nie zejdziemy". - Silna Polska w wolnej Europie to dewiza, jaka cały czas nam przyświeca - oświadczył rzecznik PiS.

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także