Przywrócono działanie portalu podatki.gov.pl. Jest komentarz Ministerstwa Finansów
Portal podatki.gov.pl, który pozwala m.in. na sprawdzenie i złożenie zeznania podatkowego PIT, już działa. Ministerstwo Finansów poinformowało, że "przerwa w działaniu portalu nie wynikała z ataku hakerskiego, a błędu technicznego". Wcześniej portal rmf24.pl informował o zablokowaniu strony właśnie w wyniku działań hakerów.
2023-02-28, 09:55
Informację o domniemanym uderzeniu hakerów podał na Twitterze dziennikarz rmf24.pl Krzysztof Berenda. "Od kilku dni na rosyjskich telegramach było widoczne namawianie się na atak DDoS na polskie serwery, w tym skarbówki" - napisał.
Portal podatki.gov.pl zablokowany
"Przerwa w działaniu portalu podatki.gov.pl wynikała z błędu technicznego i nie była wynikiem ataku hakerskiego" - poinformowało biuro prasowe resortu finansów. Podkreślono, że portal powinien już funkcjonować prawidłowo.
Portal podatki.gov.pl rzeczywiście został już przywrócony. Wygląda na to, że dostępne są wszystkie funkcje strony.
Ministerstwo Finansów - jak informował portal rmf24.pl - od razu po awarii rozpoczęło prace nad przywróceniem strony. Zapewniono także, że jakiekolwiek dane podatników nie zostały wykradzione i pozostają bezpieczne.
REKLAMA
MF umożliwia złożenie PIT-u przez internet
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz piąty udostępniają Twój e-PIT. W ramach usługi na podatników czekają zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, PIT-28 i PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.
W zeznaniu przygotowanym przez administrację skarbową uwzględnione są: informacje od płatników, w tym również zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych oraz informacje posiadane przez KAS, takie jak: dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci.
W usłudze Twój e-PIT deklaracje można uzupełnić o przysługujące odliczenia - np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Można też zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.
Automatyczne rozliczenie
Do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań - zaznaczyło MF.
REKLAMA
Resort dodał, że zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.
Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Zalogować można się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub przez podanie danych podatkowych.
- PIT za 2022 rok. Rozpoczął się okres rozliczeń. Sprawdź, jak złożyć zeznanie podatkowe
- Systematycznie oszczędzamy, choć nie jest łatwo. Najgorzej swoją sytuację oceniają młodzi Polacy
Rok Polskiego Ładu
Tegoroczne rozliczenie jest wyjątkowe. Minął pierwszy rok obowiązywania tzw. podatkowego Polskiego Ładu. W ciągu roku prawo podatkowe było zmieniane, w związku z czym rozliczenie podatku może wiązać się ze zmianami nieplanowanymi na początku roku.
REKLAMA
Ministerstwo wskazało, że w rozliczeniu PIT za 2022 r. podatnik nie będzie uwzględniał tzw. ulgi dla klasy średniej, która została uchylona 1 lipca ub.r. "Dla niektórych podatników rozliczenie z tą ulgą może okazać się korzystniejsze. Aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji ulgi dla klasy średniej, naczelnik urzędu skarbowego, po złożeniu przez podatnika zeznania, obliczy hipotetyczny podatek należny z jej uwzględnieniem" - podał resort. Podkreślił, że podatek hipotetyczny będzie wyliczany automatycznie, po złożeniu przez podatnika zeznania. Nie będzie to wymagało od podatników żadnej dodatkowej aktywności.
MF zapewniło, że jeżeli obliczony przez Krajową Administrację Skarbową hipotetyczny podatek należny będzie niższy od podatku należnego wykazanego przez podatnika w zeznaniu, to urząd skarbowy wyśle do podatnika informację o wystąpieniu różnicy i wysokości kwoty do zwrotu. Informacja taka trafi do podatnika w ciągu 21 dni od dnia złożenia zeznania. KAS wyśle pismo pocztą albo przez e-Urząd Skarbowy, jeżeli podatnik zgodził się na taką formę korespondencji. Urząd skarbowy będzie informował tylko tych podatników, u których faktycznie wystąpi różnica - podało ministerstwo.
Urząd skarbowy zwróci podatnikowi różnicę wynikającą z obliczenia hipotetycznego podatku należnego. Nadpłata będzie zwracana w terminie do 45 dni w przypadku zeznań PIT złożonych w formie elektronicznej lub w terminie do trzech miesięcy w przypadku zeznań papierowych. Jeżeli podatnik ma zaległości czy niedopłaty, zostanie ona zaliczona na ich poczet.
rmf24.pl/PAP/jmo
REKLAMA
REKLAMA