more_horiz
Wiadomości

Anna Moskwa: potrzebujemy stabilnych źródeł energii, które zastąpią węgiel

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 10:23
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że słońce i wiatr nie zastąpią nam stabilnych źródeł energii. W Polskim Radiu 24 tłumaczyła, że potrzebujemy stabilnych źródeł, które będą mogły zastąpić węgiel.
Ani słońce ani wiatr nie zastąpią nam stabilnych źródeł energii - mówi Anna Moskwa
Ani słońce ani wiatr nie zastąpią nam stabilnych źródeł energii - mówi Anna MoskwaFoto: shutterstock/hrui

Minister Moskwa zaznaczyła jednocześnie, że propozycja Unii Europejskiej, aby oprzeć energetykę na technologiach wodorowych, jest nierealistyczna. Jak mówiła, nie ma technologii wodorowej, która byłaby stosowana na dużą skalę w energetyce i w ciepłownictwie. Dodała, że wytwarzanie wodoru jest też energochłonne i wymaga dużych zasobów wodnych.

Nie ma magicznych rozwiązań

Jej zdaniem dyskusja o transformacji energetycznej jest bardzo zideologizowana i nie opiera się na technologiach. Podała przykład Niemców, którzy odeszli od atomu, a dziś zwiększają dostawy gazu i wydobycie węgla.

- Tak samo będzie kończyła się ta dyskusja w każdym państwie, nie ma magicznych rozwiązań - dodała szefowa resortu klimatu.

Szansa w atomie

Anna Moskwa powiedziała również, że stabilność energetyczną może zapewnić Polsce energetyka jądrowa.

Przypomniała, że Polska chce budować małe reaktory jądrowe, ale - jak zaznaczyła - ta technologia jest nadal w fazie certyfikacji.

Posłuchaj
00:27 niezas.mp3 Anna Moskwa o transformacji energetycznej (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także