more_horiz
Wiadomości

Minister Marlena Maląg: rząd PiS od 2015 roku zmienia sytuację polskich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 12:01
- Rząd PiS od 2015 r. zmienia sytuację polskich rodzin – rodzin z małymi dziećmi, seniorów i również osób z niepełnosprawnością. Dobro osób z niepełnosprawnościami jest dla nas ważne – powiedziała we wtorek w Sejmie szefowa MRiPS Marlena Maląg.
Minister Marlena Maląg: rząd PiS od 2015 r. zmienia sytuację polskich rodzin
Minister Marlena Maląg: rząd PiS od 2015 r. zmienia sytuację polskich rodzinFoto: Shutterstock.com/Jordi Mora

Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi wznowili w poniedziałek protest w Sejmie. Poinformowała o tym posłanka KO Iwona Hartwich, która jest jednocześnie matką jednego z protestujących. Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi obecnie 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto.

Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej realizujący ten postulat. Hartwich zaapelowała we wtorek z mównicy sejmowej do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o to, by złożony już projekt był procedowany na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

- Odpowiedzialność za słowa z tej mównicy sejmowej jest bardzo ważna. Rząd PiS od 2015 r. zmienia sytuację polskich rodzin – rodzin z małymi dziećmi, seniorów i również osób z niepełnosprawnością. Warto byłoby, abyśmy w kulturze dialogu, który cały czas prowadzimy z osobami niepełnosprawnymi, również tutaj go prowadzili – odpowiedziała Hartwich minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Kwestia renty socjalnej

Wskazała, że renta socjalna, o której mowa w złożonym projekcie została zrównana do 100 proc. renty przy całkowitej niezdolności do pracy dzięki działaniom rządu PiS.

"Ta renta jest waloryzowana, tak jak inne świadczenia emerytalno-rentowe. Od 1 marca wszystkie świadczenia są waloryzowane, a więc renta socjalna wynosi 1588 zł, tak jak minimalna emerytura i tak jak renta przy całkowitej niezdolności do pracy. Dobro osób niepełnosprawnych jest dla nas ważne" – powiedziała.

Dodała, że rząd prowadzi dialog z opiekunami osób z niepełnosprawnością i w przyszłym tygodniu zaplanowane jest kolejne spotkanie.

"Wypracowujemy systemowe rozwiązania. Dowodem tego jest przyjęcie strategii na rzecz osób niepełnosprawnych wypracowanej właśnie z środowiskami osób niepełnosprawnych" – wskazała Maląg.
Podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnością otrzymują też 13. i 14. emeryturę. "W tej kadencji wprowadziliśmy też możliwość dorabiania do tych świadczeń, takie były też oczekiwania. Osoby będące na rencie socjalnej też z tego przywileju korzystają, tak jak inni renciści" – wskazała.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni i ich opiekunowie znajdują się na tym samym korytarzu, co podczas poprzednich protestów. Na barierce sejmowej wywiesili transparenty: "Osoby z niepełnosprawnością mają prawo godnie żyć! Renta socjalna w wysokości najniższej krajowej od teraz!"; "PiS-owcy!!! Dlaczego okradliście osoby z niepełnosprawnością z funduszu solidarnościowego".

Poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia do 27 maja 2018 r. Zgłaszali oni wtedy dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat – podniesienie renty socjalnej. Po proteście ich uczestnicy, m.in. Iwona Hartwich, otrzymali zakaz wstępu do Sejmu. Hartwich w 2019 r. kandydowała jednak do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej i została wybrana.

Hartwich brała też udział we wcześniejszej okupacji Sejmu między marcem, a kwietniem 2014 r. Rodzice dzieci niepełnosprawnych wywalczyli wtedy podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego, wynoszącego wtedy 820 zł.

Czytaj także:

Zobacz: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia

pap/koz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także