more_horiz
Wiadomości

Wiceminister Wdówik: podjęliśmy szereg działań, ich cel to włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 15:46
Wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział, że rząd PiS podjął działania, które mają na celu rzeczywiste usunięcie barier dla osób z niepełnosprawnościami, a także włączenie takich osób w życie społeczne. Wiceszef resortu dodał, że tworząc Fundusz Solidarnościowy wprowadzono daninę solidarnościową, która w całości jest przeznaczana na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Wiceminister Wdówik mówił o wzroście zainteresowania programami w ramach Funduszu Solidarnościowego. Poinformował, że w zeszłym roku przekazano na nie 870 milionów złotych.
Wiceminister Wdówik mówił o wzroście zainteresowania programami w ramach Funduszu Solidarnościowego. Poinformował, że w zeszłym roku przekazano na nie 870 milionów złotych.Foto: Shutterstock/Reshetnikov_art

- Uruchomiliśmy programy asystencji osobistej, opieki wytchnieniowej oraz Centra Opiekuńczo-Mieszkalne. Programy realizowane w ramach Funduszu Solidarnościowego zmieniają zasadniczo sposób funkcjonowania obywateli z niepełnosprawnościami. Asystencja daje osobie z niepełnosprawnością możliwość niezależnego, samodzielnego życia. Bo to oni są pracodawcami asystenta - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Paweł Wdówik mówił też o wzroście zainteresowania programami w ramach Funduszu Solidarnościowego. - W ubiegłym roku przeznaczonych zostało na nie 870 milionów złotych. W tej chwili 49 procent samorządów korzysta z tych programów - dodał.

Wiceminister zaznaczył, że większość osób z niepełnosprawnością, mimo posiadania znacznego jej stopnia, jest w stanie podejmować zatrudnienie. Przypomniał też o likwidacji tak zwanej pułapki świadczeniowej. - Nie jest tak, że trzy miliony osób z niepełnosprawnościami to osoby wymagające stałej dwudziestoczterogodzinnej opieki. Osób, które wymagają takiej opieki, jest kilkadziesiąt tysięcy. One potrzebują największego wsparcia - powiedział.

"Jesteśmy w stanie rozmawiać, ale w normalnych warunkach"

Podczas konferencji prasowej Paweł Wdówik krytycznie odniósł się też do trwającego od poniedziałku w Sejmie protestu grupy dorosłych osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Pytany, czy jest szansa na to, by rząd poparł postulat protestujących i podwyższył rentę socjalną do płacy minimalnej, powiedział, że zaprasza protestujących, żeby "zechcieli w normalny sposób przyjść i rozmawiać". - Rozmowa na materacu na korytarzu sejmowym to nie jest metoda, którą aprobuję - powiedział. - Jesteśmy w stanie rozmawiać, ale w normalnych warunkach - dodał wiceminister.

Od poniedziałku w Sejmie protestują osoby z niepełnosprawnościami. Domagają się, aby posłowie zajęli się projektem ustawy o podwyższeniu renty socjalnej jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. Protestujący chcą, aby ta renta była równa minimalnemu wynagrodzeniu i wynosiła 3 490 złotych brutto. Obecnie wysokość tego świadczenia to 1 588 złotych brutto.

Posłuchaj
00:29 12239627_2.mp3 Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik: większość osób z niepełnosprawnością, mimo posiadania znacznego jej stopnia, jest w stanie podejmować zatrudnienie (IAR) 

Posłuchaj
00:25 12239627_1.mp3 Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik: tworząc Fundusz Solidarnościowy wprowadzono daninę solidarnościową, która w całości jest przeznaczana na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (IAR)

 

Posłuchaj
00:36 12239319_1.mp3 Wiceminister Wdówik o proteście osób z niepełnosprawnościami (IAR)

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Wiceminister Wdówik o osobach z niepełnosprawnościami na rynku pracy

IAR/PAP/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także