more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: w najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 16:54
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nasz kraj jest w trakcie wysyłania myśliwców MiG-29 na Ukrainę. W ciągu najbliższych dni zostaną przekazane cztery samoloty - pozostałe są w tej chwili serwisowane i później będą sukcesywnie przekazywane. Ukraińcy są w stanie ich używać bez przeszkolenia, ponieważ ukraińska armia też takimi dysponuje.
Prezydent Duda: cztery myśliwce MiG-29 w najbliższych dniach trafią na Ukrainę
Prezydent Duda: cztery myśliwce MiG-29 w najbliższych dniach trafią na UkrainęFoto: Ventura / Shutterstock.com & PAP/Paweł Supernak

- W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane – powiedział Andrzej Duda w czwartek w Warszawie po rozmowie z prezydentem Czech Petrem Pavlem.

- Taka decyzja została najpierw podjęta przez nas wspólnie na poziomie najwyższych władz krajowych, następnie rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwałę – przypomniał.

Bez konieczności szkolenia

Prezydent dodał, że "my tych MiG-ów mamy w zasobie jeszcze w tym momencie kilkanaście", samoloty są sprawne i nadal wykorzystywane do nadzoru nad polską przestrzenią powietrzną, ale "to są ostatnie lata ich funkcjonowania".

Zaznaczył, że MiGi-29 to "myśliwce, które dzisiaj są w stanie bez żadnego dodatkowego przeszkolenia obsługiwać piloci ukraińscy".

- Będziemy sukcesywnie przekazywali (je) do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy - zapowiedział.

Andrzej Duda przypomniał, że miejsce MiG-ów zajmą samoloty z Korei Południowej - FA50, których pierwsze egzemplarze pojawią się w Polsce już w tym roku, a następnie - myśliwce F-35 zamówione w Stanach Zjednoczonych.

Posłuchaj
00:32 12254089_1 cztery.mp3 Andrzej Duda o samolotach dla Ukrainy (IAR)

Kilka tygodni

W środę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przekazanie Ukrainie polskich MiG-ów może nastąpić w ciągu najbliższych czterech-sześciu tygodni.

Gotowość do przekazania Ukrainie tych samolotów prezydent Duda zadeklarował w ubiegłą środę w wywiadzie dla CNN.

- Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty, i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć – powiedział prezydent.

Międzynarodowa koalicja

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot dodał dzień później, że "nie będzie to duża liczba", a Polska jest w tym przypadku gotowa działać w ramach szerszej międzynarodowej koalicji.

Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak zapewnił, że w kwestii samolotów MiG-29 "jest pełna spójność między prezydentem a rządem".

Na początku marca o możliwości odstąpienia Ukrainie tych myśliwców produkcji radzieckiej mówił minister obrony Słowacji Jaroslav Nad'.

Posłuchaj
00:44 spece.mp3 Cztery myśliwce MiG-29 w najbliższych dniach trafią na Ukrainę. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Ukraińscy eksperci: to dobre wsparcie

Polskie zmodernizowane MiG-i będą na Ukrainie dobrym wsparciem - podkreślają ukraińscy eksperci. Ukraińcy mają nadzieję, że w ślad za pierwszymi MIG-ami otrzymają kolejne, także m.in. ze Słowacji.

Atutem polskich MiG-ów - jak zaznacza ukraiński analityk wojskowy Ołeksandr Musijenko - są ich zmodernizowane radary i możliwość dozbrojenia w nowoczesne amerykańskie rakiety AMRAAM.

Posłuchaj
00:40 12254460_1.mp3 Eksperci z Ukrainy: polskie MIG-i to dobre wsparcie. Relacja Pawła Buszki (IAR) 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także