more_horiz
Wiadomości

Ataki na Jana Pawła II. Stanowisko biskupów po zebraniu Konferencji Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 18:24
Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, raz jeszcze apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków – napisali we wspólnym stanowisku biskupi zebrani na 394. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków  napisali biskupi zebrani na 394. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
Apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków – napisali biskupi zebrani na 394. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski Foto: PAP/Marcin Obara

We wtorek w Warszawie zakończyły się dwudniowe obrady 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

"Szedł przed nami jak Mojżesz"

W stanowisku przekazanym po obradach biskupi podkreślili, że "Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach, który jest także ojcem naszej wolności".

"Szedł przed nami jak Mojżesz – wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni" - napisali.

Zatroskany o Polskę

Zaznaczyli, że Jan Paweł II "kochał polską kulturę, historię i tradycję".

"Wielki i wymagający nauczyciel zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska. On z tego dziedzictwa się wywodził, w nim się wychowywał i wzrastał, ono go ukształtowało. Był z tego dziedzictwa dumny i nie wstydził się tego wyznać przed światem. A jednocześnie był tego świata pierwszym obywatelem, szedł do wszystkich narodów. Okazywał szacunek dla każdej kultury, historii i tradycji" - zastrzegli biskupi.

Kamienie milowe historii

Przypomnieli, że pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny były "wielkimi rekolekcjami dla narodu, milowymi kamieniami naszej historii, tchnieniem Ducha Świętego w sumienia umęczonych i zdezorientowanych rodaków".

"Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie" - ocenili.

Analiza historyczna

Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II zaapelowali do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków.

"Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym, dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II" - stwierdzili biskupi.

Materiały SB

Zastrzegli, że orzeczenie Kościoła o świętości człowieka nie jest wydawane na podstawie jego pojedynczych decyzji lub ich braku, lecz bierze pod uwagę całość życia i działalności oraz zrodzone z nich owoce.

"Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa? Zostało ono dokonane z pominięciem warsztatu naukowego, w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, innych istniejących dokumentów, raportów czy opracowań. Materiały SB ukazują przede wszystkim skalę inwigilacji osoby kardynała Karola Wojtyły" - podkreślili.

Bezpieczeństwo młodych

Zdaniem hierarchów, nie można dopuścić do sytuacji, w której wstydzić się i tłumaczyć musieliby ci, którzy sprzeciwiali się komunistycznej dyktaturze, a nie ci, którzy inwigilowali obywateli, pisali donosy, współpracowali z komunistycznym reżimem, prześladowali wierzących i łamali ludzkie sumienia.

"Jako papież, św. Jan Paweł II zaliczył krzywdę wyrządzaną dziecku w sferze seksualnej do najcięższych przestępstw. Zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Wierni jego wskazaniom, podejmujemy dzisiaj troskę o bezpieczeństwo młodych w strukturach kościelnych. Czujemy się zobowiązani, aby wszystkich zranionych poprzez ludzi Kościoła wysłuchać i przyjść im z konkretną pomocą" - podkreślili biskupi.

"Nie dajmy się podzielić"

Podziękowali wszystkim, którzy bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Jednocześnie zaapelowali, aby nie wykorzystywać osoby papieża Polaka do celów bieżącej polityki.

"Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości" - napisali.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także