more_horiz
Wiadomości

Śledztwo ABW: wyłudzali VAT w obrocie energią elektryczną. Jest akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 09:37
Do katowickiego sądu okręgowego wpłynął akt oskarżenia przeciwko osobie przebywającej na terenie Estonii (osoba ta nie posiada obywatelstwa żadnego kraju). Jest ona oskarżona m.in. o przestępstwa skarbowe związane z obrotem energią elektryczną. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Postępowanie wobec oskarżonej zostało wyłączone z wielowątkowego i obszernego śledztwa - przekazały polskie służby
Postępowanie wobec oskarżonej zostało wyłączone z wielowątkowego i obszernego śledztwa - przekazały polskie służbyFoto: gov.pl

Postępowanie to zostało wyłączone z wielowątkowego i obszernego śledztwa. W jego ramach rozpracowano międzynarodową grupę przestępczą, która w latach 2013-2014, przy wykorzystaniu powiązanych ze sobą polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych uczestniczących w obrocie energią elektryczną, dokonywała oszustw podatkowych w zakresie podatku VAT.

Działania grupy, poprzez dostawy towaru wewnątrz Unii Europejskiej opodatkowane zerową stawką, doprowadziły do nienależnego zwrotu podatku VAT.

Energia nie wpływała na polski obszar

Do ujawnienia przestępstw przyczyniła się m.in. analiza jednej z międzynarodowych giełd rynku energii elektrycznej, za pośrednictwem której prowadzony był obrót, która wykazała, że część podmiotów była przedsiębiorstwami nieprofesjonalnymi ani nieuznanymi w branży. Ponadto rzeczywisty obrót energią odbywał się za pośrednictwem zagranicznych sieci przesyłowych.

Poprzez ruchy na giełdach we Francji, Niemczech i Republice Czeskiej energia nie wpływała na polski obszar ani nie pochodziła z firm mających siedzibę w Polsce.

Niemal 70 mln zł strat Skarbu Państwa

W latach 2019-2022 do sądu skierowano w tej sprawie akty oskarżenia wobec trzech obywateli Danii i kolejnej osobie nieposiadającej obywatelstwa żadnego państwa. Pod koniec lutego 2023 roku aktem oskarżenia objęto poszukiwaną w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania, przebywającą na terenie Estonii, kobietę. Pełniła ona funkcję prezesa polskiej spółki, za pomocą której wystawiono nierzetelne faktury VAT. Służyły one kolejnym polskim firmom do wprowadzenia w błąd organów skarbowych, co skutkowało stratami Skarbu Państwa w wysokości około 68 mln złotych.

Czytaj także:

Śledztwo jest prowadzone przez Wydział Zamiejscowy w Opolu Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Postępowanie ma charakter wielowątkowy. Jak ustalono, kolejni podejrzani w sprawie przebywają na stałe poza granicami Polski. Śledztwo prowadzone jest przy współpracy z organami ścigania z kilku krajów europejskich.

ms/PAP

Zobacz także

Zobacz także