Zatrzymanie szpiegów przez ABW. Prof. Grochmalski: Polska stała się głównym obszarem rosyjskiej dywersji

- Element siatki szpiegowskiej, który został rozpracowany, skupiał się na kluczowej części infrastruktury logistycznej Polski. Rosja w wymiarze szpiegowskim staje się coraz bardziej aktywna - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej, odnosząc się do zatrzymania przez ABW rosyjskich szpiegów.

2023-03-17, 14:21

Zatrzymanie szpiegów przez ABW. Prof. Grochmalski: Polska stała się głównym obszarem rosyjskiej dywersji
Zatrzymanie szpiegów przez ABW. Prof. Grochmalski: Polska stała się głównym obszarem rosyjskiej dywersji. Foto: gov.pl

Prof. Grochmalski zwrócił uwagę, że Rosja na etapie przygotowywania się do wojny "zwiększyła swoje aktywa agenturalne, sięgając także po zamrożonych agentów". Nawiązał też do sprawy morderstwa ks. Franciszka Blachnickiego, które "pokazuje, w jaki sposób działają tego typu instrumenty".

Podkreślił, że niektóre z tych instrumentów są tworzone w długiej, historycznej wręcz perspektywie. - Przecież Putin jako oficer KGB w Dreźnie miał wgląd do pewnych działań, które były wówczas podejmowane na obszarze Polski, stanowiącej główny korytarz logistyczny dla armii sowieckiej w Niemczech. Agentura była tutaj bardzo rozbudowana - zaznaczył ekspert.

Kontynuując, zauważył, że w momencie, gdy na Kremlu zapadły decyzje o pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, było "wiadomo, że Polska stanie się głównym obszarem działań dywersyjnych i wywrotowych".

Wzmożona aktywność szpiegów

Politolog podkreślił, że po 24 lutego 2022 r. w Polsce mieliśmy do czynienia z "całym szeregiem działań miękkich; oddziaływaniem ludzi, których trudno nazwać czystej klasy agentami", ale nie ulega wątpliwości, że "są tubami rezonansowymi".

REKLAMA

Nawiązał też bezpośrednio do zatrzymania przez ABW rosyjskich szpiegów. - Element siatki szpiegowskiej, który został rozpracowany, skupiał się na kluczowej części infrastruktury logistycznej Polski, czyli na linii kolejowej, umożliwiającej dostawy broni na Ukrainę. Tego rodzaju działalność jest kluczowa, zwłaszcza w momencie, gdy Rosja zaczęła mieć pewne problemy - stwierdził prof. Grochmalski.

Dodał, że egzemplifikacją tego, iż Rosja w wymiarze szpiegowskim staje się coraz bardziej aktywna, było m.in. strącenie w strefie neutralnej amerykańskiego drona MQ-9 Reaper.

Ekspert zwrócił uwagę, że logika budowania agentury, projektów szpiegowskich, zakłada na ich przygotowanie co najmniej 10 lat. - Trzeba się cofnąć w przeszłość. Bo już wtedy zapadały decyzje związane z wykształceniem w Polsce tub rezonansowych czy z budową infrastruktury [sieci agenturalnej - red.] na potrzeby obsługi przyszłej wojny - powiedział prof. Grochmalski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Piotr Grochmalski o rosyjskiej siatce szpiegowskiej na obszarze Polski (PR24) 23:13
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

REKLAMA

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 11.33

PR24/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej