more_horiz
Wiadomości

Ostatni weekend zimy z wiosenną pogodą. Jednak IMGW wydał ostrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 03:45
W ostatni weekend kalendarzowej zimy będzie nam towarzyszyć wiosenna pogoda. Nad Polskę napływa cieplejsze powietrze z zachodu. Jednocześnie IMGW wydał szereg alertów hydrologicznych, a także pogodowych, dotyczących przymrozków.
W ostatnim tygodniu kalendarzowej zimy pogoda będzie raczej wiosenna
W ostatnim tygodniu kalendarzowej zimy pogoda będzie raczej wiosennaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi, że weekend na przeważającym obszarze kraju będzie pogodny, jedynie miejscami wystąpią słabe opady deszczu.

Weekend bardziej wiosenny, niż zimowy

- Na północnym zachodzie Polski będzie nieco więcej chmur i słabe opady deszczu mogą pojawiać się na Wybrzeżu. Natomiast w niedzielę strefa opadów deszczu dotrze do Pomorza oraz na zachodnie krańce kraju - dodaje Jakub Gawron.

Synoptyk poinformował, że z każdym dniem będzie coraz cieplej. - Dziś temperatura maksymalna wyniesie od 8-10 stopni na wschodzie, przez około 11 w centrum i nad morzem, do 15 stopni na południowym zachodzie. Jutro już we wszystkich województwach temperatura przekroczy 10 stopni i wyniesie od 10-11 stopni na wschodzie przez 14 stopni w centrum do 16 stopni na południowym zachodzie - mówi Jakub Gawron.

Kolejne dni także będą ciepłe, a pod koniec przyszłego tygodnia na południu termometry mogą wskazać nawet 20 stopni.

Posłuchaj
00:17 Gawron IAR.mp3 Jakub Gawron z IMGW mówi, że weekend na przeważającym obszarze kraju będzie pogodny, tylko miejscami wystąpią słabe opady deszczu (IAR)

Alert hydrologiczny III stopnia

Pomimo wiosennej pogody, IMGW wydał także szereg ostrzeżeń. Dla rzeki Krzny w województwie lubelskim wydano alert trzeciego stopnia przed przekroczeniem poziomu wody powyżej stanu alarmowego. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 w niedzielę.

"Na Krznie w Malowej Górze prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu alarmowego" - wskazał w ostrzeżeniu IMGW. Synoptycy ocenili prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska na 90 proc.

Alert trzeciego stopnia, ostrzegający przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych wydaje się, gdy poziom wód (obserwowany lub prognozowany) układa się w strefie powyżej stanów alarmowych z tendencją wzrostową.

Posłuchaj
00:20 Gawron IAR (2).mp3 Jakub Gawron dodaje, że z każdym dniem będzie coraz cieplej (IAR)

Alert hydrologiczny II stopnia

IMGW wydał także alert dla Dolnego Śląska i Wielkopolski o drugim stopniu zagrożenia hydrologicznego. Ostrzeżenie dotyczy obszaru Baryczy od Polskiej Wody do ujścia do Odry, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu, Orli (woj. dolnośląskie, wielkopolskie).

"Stany wody w zlewni Baryczy nadal będą utrzymywały się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, a w Korzeńsku na Orli powyżej stanu alarmowego. W Osetnie na Baryczy możliwy niewielki wzrost stanu wody" - poinformował IMGW.

Prawdopodobieństwo wezbrania wód oceniono na 95 proc. Pomarańczowy alert obowiązuje do godz. 12 w sobotę.

Ostrzeżenie drugiego stopnia jest wydawane, gdy stany wody - obserwowane lub prognozowane - układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych z możliwością krótkotrwałego przekroczenia poziomów alarmowych.

Uwaga na przymrozki

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej ostrzega również przed przymrozkami na obszarze Śląska, Małopolski, Podkarpacia, części Lubelszczyzny i woj. świętokrzyskiego. Ostrzeżenie o przymrozkach dotyczy około 70 powiatów w południowej części kraju na obszarze Śląska, Małopolski, Podkarpacia, część Lubelszczyzny i woj. świętokrzyskiego. W tym rejonie, "prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -4 st. C, przy gruncie do około -6 st. C" - poinformował IMGW.

Chodzi o powiaty takie jak: lubliniecki, myszkowski, zawierciański, jędrzejowski, pińczowski, buski, tarnogórski, staszowski, sandomierski, stalowolski, janowski, biłgorajski, zamojski, hrubieszowski, tomaszowski, leżajski, niżański, mielecki, dąbrowski, kazimierski, miechowski, olkuski, bieruńsko-lędziński, gliwicki, raciborski, rybnicki, pszczyński, cieszyński, bielski, suski, limanowski, myślenicki, krakowski, wielicki, brzeski, tarnowski, dąbrowski, dębicki, ropczycko-sędziszowski, kolbuszowski, tarnobrzeski, strzyżowski, brzozowski, rzeszowski, przemyski, jarosławski, lubaczowski, niżański, wodzisławski, miłkowski, a także: Jaworzno, Tychy, Katowice, Rudę Śląską, Gliwice, Rybnik, Kraków, Bielsko-Białą, Tarnów, Rzeszów.

Ostrzeżenie obowiązuje do godzin porannych w sobotę.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także