more_horiz
Wiadomości

Ukraina będzie się domagać od Rosji odszkodowań. "Potrzebna międzynarodowa pomoc"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 15:25
Ukraiński minister sprawiedliwości Ołeksandr Ławrynowycz mówił w Londynie, że jego kraj będzie się domagał odszkodowań od Rosji za agresję na ukraińskie terytorium, ale potrzebuje międzynarodowej pomocy w tej sprawie.
Zniszczenia w miejscowości Siversk, Ukraina 15.03.2023
Zniszczenia w miejscowości Siversk, Ukraina 15.03.2023 Foto: PAP/Abaca

Minister, podczas konferencji poświęconej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne na Ukrainie, podkreślał, że rozpoczęto już działania w tym kierunku. "Pierwszy etap, czyli sporządzenie rejestru szkód, jest już w toku. Ale następne kroki to powołanie komisji w sprawie odszkodowań, a także utworzenie funduszu opartego na rosyjskich aktywach. Od was zależy, czy je poprzecie. Od was zależy, czy pomożecie nam je utworzyć" - mówił Ołeksandr Ławrynowycz.

Dilan Yeşilgöz-Zegerius, niderlandzka minister sprawiedliwości - współgospodyni konferencji - zapewniała o solidarności z Kijowem. "Razem z Ukrainą wyznaczamy granicę. Razem z Ukrainą sprawimy, że dla rosyjskiego najeźdźcy nie będzie bezkarności. Razem zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by upewnić się, że sprawiedliwość zwycięży. A sprawcy najbardziej odrażających zbrodni poniosą odpowiedzialność" - podkreślała.

W konferencji w Londynie biorą udział ministrowie sprawiedliwości reprezentujący ponad 40 krajów.

Zobacz także:

IAR/ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także