Dziś posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem dot. Centralnej Informacji Emerytalnej
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu (początek o godz. 11.00) zajmie się między innymi projektem ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. W jednym miejscu będą zebrane dane o uczestnictwie w systemie emerytalnym na trzech filarach. Ministrowie pochylą się też nad przygotowaniem i realizacją inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.
2023-03-21, 05:45
Projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) ma stworzyć narzędzie zgrupowania informacji o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.
Jak podkreślono w uzasadnieniu propozycji, za pośrednictwem CIE użytkownicy będą mieli dostęp np. do informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. W jednym miejscu mają być prezentowane informacje o stanie kont w filarze publicznym, czyli przede wszystkim w systemach prowadzonych przez ZUS i KRUS, prywatnym filarze pracowniczym, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), oraz w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE. Informacje z CIE będzie można uzyskać za pośrednictwem domeny gov.pl albo poprzez aplikację mobilną.
Zgodnie z projektem, za gromadzenie, porządkowanie i organizowanie informacji emerytalnych i usług elektronicznych w ramach CIE odpowiedzialny będzie Polski Fundusz Rozwoju. Dział informatyzacji KPRM będzie miał za zadanie integrację systemu CIE z serwisem internetowym gov.pl i publiczną aplikacją mobilną, integrację z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej w zakresie uwierzytelnienia użytkownika CIE, za dostęp i wymianę informacji pozyskanych z rejestrów publicznych.
Będą rządowe serwerownie?
Z kolei projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych odnosi się do stworzenia ram prawnych umożliwiających sprawną realizację inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów polskiej administracji rządowej.
REKLAMA
Jak już wcześniej informowano, na lata 2024-2026 zaplanowano jedną z większych inwestycji budowlanych, która przyczyni się do bezpiecznego przechowywania danych z systemów administracji rządowej. Specjalne procedury przewidziane w projekcie dotyczą procesów związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji i mają pozwolić na sprawną budowę rządowych serwerowni.
- Nowe funkcje w aplikacji mObywatel
- Seniorzy korzystają z mLegitymacji. ZUS: ponad 200 tys. osób pobrało już jej wersję elektroniczną
Sprawa Białorusi
Natomiast - zgodnie z wnioskiem ministra spraw zagranicznych, który jest trzecim z punktów wtorkowego posiedzenia rządu - Rada Ministrów miałaby udzielić zgody na niewykonywanie przez nasz kraj kilkunastu artykułów Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie wobec Republiki Białoruś, w związku z jej udziałem w agresji na Ukrainę.
Artykuły te dotyczą m.in. wymiany informacji i powiadomień o wymianach i miejscach stałego składowania uzbrojenia oraz kwestii przyjmowania inspekcji służących weryfikowaniu wykonywania traktatu.
REKLAMA
Traktat ten został podpisany w listopadzie 1990 r., a jego celem było ograniczenie uzbrojenie posiadanego przez państwa NATO oraz b. Układu Warszawskiego, a następnie - po dostosowaniu traktatu - przez państwa powstałe po rozpadzie ZSRR. Traktat odnosi się przede wszystkim do czołgów, bojowych wozów opancerzonych, artylerii, samolotów bojowych i śmigłowców uderzeniowych. Rosja ostatecznie wycofała się z tego traktatu jeszcze w 2015 r.
Zobacz także: rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia
jp/IAR/PAP
REKLAMA