more_horiz
Wiadomości

Pierwszy amerykański garnizon w Polsce. Szef MON: to historyczny moment

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 13:30
- Jesteśmy świadkami stałej obecności wojsk USA na ziemi polskiej. To historyczny moment. Bardzo doceniamy to, że wojska amerykańskie są na stałe w naszym kraju. Bardzo ważne jest to, żeby świat zachodni był zjednoczony - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu podczas uroczystości ustanowienia amerykańskiego garnizonu w Poznaniu.
Szef MON ocenił, że ustanowienie amerykańskiego garnizonu w Polsce to historyczna chwila
Szef MON ocenił, że ustanowienie amerykańskiego garnizonu w Polsce to historyczna chwilaFoto: Twiter/@MON_GOV_PL

W Poznaniu w "Camp Kościuszko", gdzie od 2020 roku działa dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA, trwa uroczystość ustanowienia amerykańskiego garnizonu. W wydarzeniu bierze udział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- To są dobre informacje dotyczące bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO. Nasza współpraca z USA układa się wzorowo, modelowo. Naszym celem jest budowanie interoperacyjności z wojskam amerykańskimi - podkreślił szef polskiego resortu obrony.

- Jesteśmy świadkami wypełnienie deklaracji przez rząd amerykański. Możemy mieć satysfakcję, że tak dobrze układa się nasza współpraca. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i całej wschodniej flanki NATO - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Wsparcie dla wojsk amerykańskich

Garnizon US Army będzie zajmować się wsparciem infrastruktury i dostarczaniem usług żołnierzom stacjonującym w naszym kraju i ma składać się z 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych.

Jest to ósmy garnizon wojsk lądowych USA w Europie, obok podobnie funkcjonujących w Belgii, Włoszech i Niemczech (gdzie funkcjonuje pięć takich jednostek). Do tej pory w naszym kraju funkcjonowała Regionalna Grupa Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P).

Tego typ jednostki istnieją jeszcze w regionie Morza Czarnego (placówki w Rumunii i Bułgarii) oraz na Bałkanach Zachodnich (placówki w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowo).

Pierwszy stały garnizon w Polsce

W komunikacie wydanym przez MON podkreślono, że nowa jednostka będzie pierwszym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Polsce.

"Jednostka powstaje dzięki decyzji prezydenta USA z 2022 r. i będzie zajmować się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Do zadań garnizonu należeć będzie również kierowanie i zarządzanie wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskich w Polsce" - czytamy.

(PAP) (PAP)

"Camp Kościuszko"

Na początku marca Pentagon poinformował, że do Polski dotarli pierwsi żołnierze na stałe przydzieleni do służby w Polsce w ramach wysuniętej kwatery głównej V Korpusu US Army w Poznaniu w bazie nazwanej "Camp Kościuszko". Wysunięta kwatera główna V Korpusu US Army została ulokowana w Poznaniu na mocy decyzji ze szczytu NATO w Madrycie w lipcu 2022.

Nazwa "Camp Kościuszko", a właściwie The Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp, nosił obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników powstającej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Funkcjonował w latach 1917-1919 na pograniczu amerykańsko-kanadyjskim w miasteczku Niagara-on-the-Lake.

Czytaj również:

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] MiG-i dla Ukrainy. Brytyjczycy oferują pomoc. Wiceszef MON: mamy bardzo bliskie relacje z Londynem

jp/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także